Тексты акафистов - Форум
[ · Доступ к закрытым данным · Регистрация·
Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Духовные ценности » Молитвослов » Тексты акафистов
Тексты акафистов
Добросвет1Дата: Среда, 08 Января 2014, 19:51 | Сообщение # 1
Администрация сайта
Группа: А админ
Сообщений: 105
Награды: 0
Репутация: 0
За активность на форуме Админ сайта и форума
Статус: Оффлайн
Читается перед прочтением канона или акафиста
Боже, милостив буди мне грешному (поклон).

Боже, очисти мя грешнаго и помилуй мя (поклон).

Создавый мя, Господи, помилуй мя (поклон).

Без числа согреших, Господи, прости мя (поклон).

Владычице моя, Пресвятая Богородице, спаси мя грешнаго (поклон).

Ангеле, хранителю мой святый, от всякого зла сохрани мя (поклон).

Святый апостоле (или мучениче, или преподобне отче, имя), моли Бога о мне (поклон).

Затем:

Молитвами святых отец наших, Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Аминь.

Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе.

Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. (Трижды, с крестным знамением и поясным поклоном).

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси, и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.

Господи, помилуй (12 раз).

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Приидите, поклонимся Цареви нашему Богу (поклон).

Приидите, поклонимся и припадем Христу, Цареви нашему Богу (поклон).

Приидите, поклонимся и припадем Самому Христу, Цареви и Богу нашему (поклон).

Псалом 50
Помилуй мя, Боже, по велицей милости Твоей, и по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое. Наипаче омый мя от беззакония моего, и от греха моего очисти мя; яко беззаконие мое аз знаю, и грех мой предо мною есть выну. Тебе единому согреших и лукавое пред Тобою сотворих; яко да оправдишися во словесех Твоих, и победиши внегда судити Ти. Се бо в беззакониих зачат есмь, и во гресех роди мя мати моя. Се бо истину возлюбил еси; безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси. Окропиши мя иссопом, и очищуся; омыеши мя, и паче снега убелюся. Слуху моему даси радость и веселие; возрадуются кости смиренныя. Отврати лице Твое от грех моих и вся беззакония моя очисти. Сердце чисто созижди во мне, Боже, и дух прав обнови во утробе моей. Не отвержи мене от лица Твоего и Духа Твоего Святаго не отыми от мене. Воздаждь ми радость спасения Твоего и Духом владычним утверди мя. Научу беззаконныя путем Твоим, и нечестивии к Тебе обратятся. Избави мя от кровей, Боже, Боже спасения моего; возрадуется язык мой правде Твоей. Господи, устне мои отверзеши, и уста моя возвестят хвалу Твою. Яко аще бы восхотел еси жертвы, дал бых убо: всесожжения не благоволиши. Жертва Богу дух сокрушен; сердце сокрушенно и смиренно Бог не уничижит. Ублажи, Господи, благоволением Твоим Сиона, и да созиждутся стены Иерусалимския. Тогда благоволиши жертву правды, возношение и всесожегаемая; тогда возложат на олтарь Твой тельцы.

Символ веры
Верую во единаго Бога Отца, Вседержителя, Творца небу и земли, видимым же всем и невидимым. И во единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия, единороднаго, Иже от Отца рожденнаго прежде всех век; Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рожденна, несотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша. Нас ради человек и нашего ради спасения сшедшего с небес, и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася. Распятаго же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребенна. И воскресшаго в третий день, по Писаниям. И возшедшаго на небеса, и седяща одесную Отца. И паки грядущаго со славою, судити живым и мертвым, Егоже Царствию не будет конца. И в Духа Святаго, Господа животворящего, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном спокланяема и сславима, глаголавшаго пророки. Во Едину Святую, Соборную и Апостольскую Церковь. Исповедую едино крещение во оставление грехов. Чаю воскресения мертвых, и жизни будущаго века. Аминь.

И читай канон и (или) акафист.

акафист иконе Пресвятой Богородицы "Неупиваая чаша"

акафист Иисусу сладчайшему

Акафист святителю НИКОЛАЮ ЧУДОТВОРЦУ

Икона Богоматери "Утоли моя печали"

Акафист святой блаженной Ксении Петербургской

Акафист благодарственный «Слава Богу за всё»

Читается после прочтения канона или акафиста

Достойно есть яко воистину блажити Тя, Богородицу, присноблаженную и пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова родшую, сущую Богородицу Тя величаем (поклон).

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь

Господи, помилуй (трижды).

Молитвами святых отец наших, Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Аминь.

Конец и Богу слава.
 
ДобросветДата: Вторник, 11 Февраля 2014, 21:26 | Сообщение # 2
Глава сайта
Группа: А админ
Сообщений: 2023
Награды: 5
За активность на форуме Админ сайта и форума
Статус: Оффлайн
Акафист Иисусу Сладчайшему


 На церковнославянском языке



Кондак 1

Возбранный Воеводо и Господи, ада победителю, яко избавлься от вечныя смерти, похвальная восписую Ти, создание и раб Твой; но, яко имеяй милосердие неизреченное, от всяких мя бед свободи, зовуща: Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Икос 1
Ангелов Творче и Господи cил, отверзи ми недоуменный ум и язык на похвалу пречистаго Твоего имене, якоже глухому и гугнивому древле слух и язык отверзл еси, и, глаголаше зовый таковая: Иисусе пречудный, aнгелов удивление; Иисусе пресильный, прародителей избавление. Иисусе пресладкий, патриархов величание; Иисусе преславный, царей укрепление. Иисусе прелюбимый, пророков исполнение; Иисусе предивный, мучеников крепосте. Иисусе претихий, монахов радосте; Иисусе премилостивый, пресвитеров сладосте. Иисусе премилосердый, постников воздержание; Иисусе пресладостный, преподобных радование. Иисусе пречестный, девственных целомудрие; Иисусе предвечный, грешников спасение. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 2
Видя вдовицу зельне плачущу, Господи, якоже бо тогда умилосердився, сына ея на погребение несома воскресил еси; сице и о мне умилосердися, Человеколюбче, и грехми умерщвленную мою душу воскреси, зовущую: Аллилуиа.

Икос 2
Разум неуразуменный разумети Филипп ища, Господи, покажи нам Отца, глаголаше; Ты же к нему: толикое время сый со Мною, не познал ли еси, яко Отец во Мне, и Аз во Отце есмь? Темже, Неизследованне, со страхом зову Ти: Иисусе, Боже предвечный; Иисусе, Царю пресильный. Иисусе, Владыко долготерпеливый; Иисусе, Спасе премилостивый. Иисусе, хранителю мой преблагий; Иисусе, очисти грехи моя. Иисусе, отыми беззакония моя; Иисусе, отпусти неправды моя. Иисусе, надеждо моя, не остави мене; Иисусе, помощниче мой, не отрини мене. Иисусе, Создателю мой, не забуди мене; Иисусе, Пастырю мой, не погуби мене. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 3
Силою свыше апостолы облекий, Иисусе, во Иерусалиме седящия, облецы и мене, обнаженнаго от всякаго благотворения, теплотою Духа Святаго Твоего и даждь ми с любовью пети Тебе: Аллилуиа.

Икос 3
Имеяй богатство милосердия, мытари и грешники, и неверныя призвал еси, Иисусе; не презри и мене ныне, подобнаго им, но, яко многоценное миро, приими песнь сию: Иисусе, сило непобедимая; Иисусе, милосте безконечная. Иисусе, красото пресветлая; Иисусе, любы неизреченная. Иисусе, Сыне Бога Живаго; Иисусе, помилуй мя грешнаго. Иисусе, услыши мя в беззакониих зачатаго; Иисусе, очисти мя во гресех рожденнаго. Иисусе, научи мя непотребнаго; Иисусе, освети мя темнаго. Иисусе, очисти мя сквернаго; Иисусе, возведи мя блуднаго. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 4
Бурю внутрь имеяй помышлений сумнительных, Петр утопаше; узрев же во плоти Тя суща, Иисусе, и по водам ходяща, позна Тя Бога истиннаго и, руку спасения получив, рече: Аллилуиа.

Икос 4
Слыша слепый мимоходяща Тя, Господи, путем вопияше: Иисусе, Сыне Давидов, помилуй мя! И, призвав, отверзл еси очи его. Просвети убо милостию Твоею очи мысленныя сердца и мене, вопиюща Ти и глаголюща: Иисусе, вышних Создателю; Иисусе, нижних Искупителю. Иисусе, преисподних потребителю; Иисусе, всея твари украсителю. Иисусе, души моея утешителю; Иисусе, ума моего просветителю. Иисусе, сердца моего веселие; Иисусе, тела моего здравие. Иисусе, Спасе мой, спаси мя; Иисусе, свете мой, просвети мя. Иисусе, муки всякия избави мя; Иисусе, спаси мя, недостойнаго. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 5
Боготочною Кровию якоже искупил еси нас древле от законныя клятвы, Иисусе, сице изми нас от сети, еюже змий запят ны страстьми плотскими, и блудным наваждением, и злым унынием, вопиющия Ти: Аллилуиа.

Икос 5
Видевше отроцы еврейстии во образе человечестем Создавшаго рукою человека, и Владыку разумевше Его, потщашася ветвьми угодити Ему, осанна вопиюще. Мы же песнь приносим Ти, глаголюще: Иисусе, Боже истинный; Иисусе, Сыне Давидов. Иисусе, Царю преславный; Иисусе, Агнче непорочный. Иисусе, Пастырю предивный; Иисусе, хранителю во младости моей. Иисусе, кормителю во юности моей; Иисусе, похвало в старости моей. Иисусе, надежде в смерти моей; Иисусе, животе по смерти моей. Иисусе, утешение мое на суде Твоем; Иисусе, желание мое, не посрами мене тогда. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 6
Проповедник богоносных вещание и глаголы исполняя, Иисусе, на земли явлься и с человеки Невместимый пожил еси, и болезни наша подъял еси, отнюдуже ранами Твоими мы исцелевше, пети навыкохом: Аллилуиа.

Икос 6
Возсия вселенней просвещение истины Твоея, и отгнася лесть бесовская: идоли бо, Спасе наш, не терпяще Твоея крепости, падоша. Мы же, спасение получивше, вопием Ти: Иисусе, истино, лесть отгонящая; Иисусе, свете, превышший всех светлостей. Иисусе, Царю, премогаяй всех крепости; Иисусе, Боже, пребываяй в милости. Иисусе, Хлебе Животный, насыти мя алчущаго; Иисусе, источниче разума, напой мя жаждущаго. Иисусе, одеждо веселия, одей мя тленнаго; Иисусе, покрове радости, покрый мя недостойнаго. Иисусе, подателю просящим, даждь мне плач за грехи моя; Иисусе, обретение ищущим, обрящи душу мою. Иисусе, отверзителю толкущим, отверзи сердце мое окаянное; Иисусе, Искупителю грешных, очисти беззакония моя. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 7
Хотя сокровенную тайну от века открыти, яко овча на заколение веден был еси, Иисусе, и яко агнец прямо стригущаго его безгласен, и яко Бог из мертвых воскресл еси, и со славою на небеса вознеслся еси, и нас совоздвигл еси, зовущих: Аллилуиа.

Икос 7
Дивную показа тварь, явлейся Творец нам: без семене от Девы воплотися, из гроба, печати не рушив, воскресе, и ко апостолом, дверем затворенным, с плотию вниде. Темже чудящеся, воспоим: Иисусе, Слове необыменный; Иисусе, Слове несоглядаемый. Иисусе, сило непостижимая; Иисусе, мудросте недомыслимая. Иисусе, Божество неописанное; Иисусе, господство неисчетное. Иисусе, царство непобедимое; Иисусе, владычество безконечное. Иисусе, крепосте высочайшая; Иисусе, власте вечная. Иисусе, Творче мой, ущедри мя; Иисусе, Спасе мой, спаси мя. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 8
Странно Бога вочеловечшася видяще, устранимся суетнаго мира и ум на Божественная возложим. Сего бо ради Бог на землю сниде, да нас на небеса возведет, вопиющих Ему: Аллилуиа.

Икос 8
Весь бе в нижних, и вышних никакоже отступи Неисчетный, егда волею нас ради пострада, и смертию Своею нашу смерть умертви, и воскресением живот дарова поющим: Иисусе, сладосте сердечная; Иисусе, крепосте телесная. Иисусе, светлосте душевная; Иисусе, быстрото умная. Иисусе, радосте совестная; Иисусе, надеждо известная. Иисусе, памяте предвечная; Иисусе, похвало высокая. Иисусе, славо моя превознесенная; Иисусе, желание мое, не отрини мене. Иисусе, Пастырю мой, взыщи мене; Иисусе, Спасе мой, спаси мене. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 9
Все естество ангельское безпрестани славит пресвятое имя Твое, Иисусе, на небеси: Свят, Свят, Свят, вопиюще; мы же, грешнии на земли бренными устнами вопием: Аллилуиа.

Икос 9
Ветия многовещанны, якоже рыбы безгласныя видим о Тебе, Иисусе, Спасе наш: недоумеют бо глаголати, како Бог непреложний и человек совершенный пребываеши? Мы же таинству дивящеся, вопием верно: Иисусе, Боже предвечный; Иисусе, Царю царствующих. Иисусе, Владыко владеющих; Иисусе, Судие живых и мертвых. Иисусе, надеждо ненадежных; Иисусе, утешение плачущих. Иисусе, славо нищих; Иисусе, не осуди мя по делом моим. Иисусе, очисти мя по милости Твоей; Иисусе, отжени от мене уныние. Иисусе, просвети моя мысли сердечныя; Иисусе, даждь ми память смертную. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 10
Спасти хотя мир, Восточе востоком, к темному западу - естеству нашему пришед, смирился еси до смерти; темже превознесеся имя Твое паче всякаго имене, и от всех колен небесных и земных слышиши: Аллилуиа.

Икос 10
Царю Превечный, Утешителю, Христе истинный, очисти ны от всякия скверны, якоже очистил еси десять прокаженных, и исцели ны, якоже исцелил еси сребролюбивую душу Закхеа мытаря, да вопием Ти, во умилении зовуще: Иисусе, сокровище нетленное; Иисусе, богатство неистощимое. Иисусе, пище крепкая; Иисусе, питие неисчерпаемое. Иисусе, нищих одеяние; Иисусе, вдов заступление. Иисусе, сирых защитниче; Иисусе, труждающихся помоще. Иисусе, странных наставниче; Иисусе, плавающих кормчий. Иисусе, бурных отишие; Иисусе Боже, воздвигни мя падшаго. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 11
Пение всеумиленное приношу Ти недостойный, вопию Ти яко хананеа: Иисусе, помилуй мя; не дщерь бо, но плоть имам страстьми люте бесящуюся и яростию палимую, и исцеление даждь вопиющу Ти: Аллилуиа.

Икос 11
Светоподательна светильника сущим во тьме неразумия, прежде гоняй Тя Павел, богоразумнаго гласа силу внуши и душевную быстроту уясни; сице и мене темныя зеницы душевныя просвети, зовуща: Иисусе, Царю мой прекрепкий; Иисусе, Боже мой пресильный. Иисусе, Господи мой пребезсмертный; Иисусе, Создателю мой преславный. Иисусе, Наставниче мой предобрый; Иисусе, Пастырю мой прещедрый. Иисусе, Владыко мой премилостивый; Иисусе, Спасе мой премилосердый. Иисусе, просвети моя чувствия, потемненныя страстьми; Иисусе, исцели мое тело, острупленное грехми. Иисусе, очисти мой ум от помыслов суетных; Иисусе, сохрани сердце мое от похотей лукавых. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 12
Благодать подаждь ми, всех долгов решителю, Иисусе, и приими мя кающася, якоже приял еси Петра, отвергшагося Тебе, и призови мя унывающаго, якоже древле Павла, гоняща Тя, и услыши мя, вопиюща Ти: Аллилуиа.

Икос 12
Поюще Твое вочеловечение, восхваляем Тя вси, и веруем со Фомою, яко Господь и Бог еси, седяй со Отцем и хотяй судити живым и мертвым. Тогда убо сподоби мя деснаго стояния, вопиющаго: Иисусе, Царю предвечный, помилуй мя; Иисусе, цвете благовонный, облагоухай мя. Иисусе, теплото любимая, огрей мя; Иисусе, храме предвечный, покрый мя. Иисусе, одеждо светлая, украси мя; Иисусе, бисере честный, осияй мя. Иисусе, каменю драгий, просвети мя; Иисусе, солнце правды, освети мя. Иисусе, свете святый, облистай мя; Иисусе, болезни душевныя и телесныя избави мя. Иисусе, из руки сопротивныя изми мя; Иисусе, огня неугасимаго и прочих вечных мук свободи мя. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 13
О, пресладкий и всещедрый Иисусе! Приими ныне малое моление сие наше, якоже приял еси вдовицы две лепте, и сохрани достояние Твое от враг видимых и невидимых, от нашествия иноплеменних, от недуга и глада, от всякия скорби и смертоносныя раны, и грядущия изми муки всех, вопиющих Ти: Аллилуиа, aллилуиа, aллилуиа.

(Kондак читается трижды)

Икос 1
Ангелов Творче и Господи cил, отверзи ми недоуменный ум и язык на похвалу пречистаго Твоего имене, якоже глухому и гугнивому древле слух и язык отверзл еси, и, глаголаше зовый таковая: Иисусе пречудный, aнгелов удивление; Иисусе пресильный, прародителей избавление. Иисусе пресладкий, патриархов величание; Иисусе преславный, царей укрепление. Иисусе прелюбимый, пророков исполнение; Иисусе предивный, мучеников крепосте. Иисусе претихий, монахов радосте; Иисусе премилостивый, пресвитеров сладосте. Иисусе премилосердый, постников воздержание; Иисусе пресладостный, преподобных радование. Иисусе пречестный, девственных целомудрие; Иисусе предвечный, грешников спасение. Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Кондак 1
Возбранный Воеводо и Господи, ада победителю, яко избавлься от вечныя смерти, похвальная восписую Ти, создание и раб Твой; но, яко имеяй милосердие неизреченное, от всяких мя бед свободи, зовуща: Иисусе, Сыне Божий, помилуй мя.

Молитва
Владыко Господи Иисусе Христе Боже мой, иже неизреченнаго ради Твоего человеколюбия на конец веков во плоть оболкийся от Приснодевы Марии, славлю о мне Твое спасительное промышление, раб Твой, Владыко; песнословлю Тя, яко Тебе ради Отца познах; благословлю Тя, Егоже ради и Дух Святый в мир прииде; покланяюся Твоей по плоти Пречистой Матери, таковей страшней тайне послужившей; восхваляю Твоя Ангельская ликостояния, яко воспеватели и служители Твоего величествия; ублажаю Предтечу Иоанна, Тебе крестившаго, Господи; почитаю и провозвестившия Тя пророки, прославляю апостолы Твоя святыя; торжествую же и мученики, священники же Твоя славлю; покланяюся преподобным Твоим, и вся Твоя праведники пестунствую. Таковаго и толикаго многаго и неизреченнаго лика Божественнаго в молитву привожду Тебе, всещедрому Богу, раб Твой, и сего ради прошу моим согрешением прощения, еже даруй ми всех Твоих ради святых, изряднее же святых Твоих щедрот, яко благословен еси во веки. Аминь
 
Добросвет1175Дата: Вторник, 11 Февраля 2014, 21:32 | Сообщение # 3
Сержант
Группа: А админ
Сообщений: 27
Награды: 0
Репутация: 0
Админ сайта и форума
Статус: Оффлайн
Акафист иконе Божией Матери «Неупиваемая Чаша»




Кондак 1

Избранное и дивное нам избавление даровася Твой образ честный, Владычице Богородице: яко избавльшеся явлением его от недугов душевных и телесных и скорбных обстоянии, благодарственная благохваления приносим Ти, Всемилосердная Заступнице. Ты же, Владычице, Неупиваемою Чашею нами именуемая, приклонися благоутробно к нашим воздыханием и воплем сердечным и избави страждущих недугом пианства, да с верою воззовем Ти: Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Икос 1

Ангельстии чини и праведников сонми непрестанно славят Тя, Царицу всех Богородицу, ходатайствующую о многогрешнем роде христианстем, погрязшем в беззакониих, пребывающем во гресех: даруеши бо ему во утешение и спасение милость Свою чрез многоименныя чудотворныя иконы Твоя, ихже яко звезды небесныя по всей земли нашей зрим. К единому же от сих образу, Неупиваемая Чаша именуемому, припадающе, из глубины сердца взываем Ти:
Радуйся, неприступнаго Божества селение;
радуйся, непрестанное людей удивление.
Радуйся, скорбьми немощи наша очищающая;
радуйся, милость Свою чрез чудотворныя иконы Твоя нам низпосылающая.
Радуйся, явлением тех скорбная сердца наша возвеселяющая;
радуйся, благодарственная Богу пети научающая.
Радуйся, пречудное всех к Богу примирение;
радуйся, геенны вечныя избавление.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 2

Видящи, Пресвятая Владычице, сердечныя скорби, душевныя муки и искреннее покаяние людей, одержимых недугом, губительною болезнию пианства, благоволила еси явити богоспасаемому граду Серпухову милость Твою явлением пречуднаго образа Твоего, именуемаго Неупиваемая Чаша, да вси к нему припадающии с верою и сокрушенным сердцем, получивше исцеление от тяжкаго недуга своего, из глубины души вопиют: Аллилуия.
Икос 2

Разум неудобь разумеваемый трикратнаго явления преподобного Варлаама и повеления его путьшествовати в богоспасаемый град Серпухов разумети ища, человек некий, страждущий недугом пианства, отъиде во град Серпухов и обрете тамо во монастыре Владычнем икону Твою святую, Неупиваемая Чаша именуемую. Мы же, видяще таковое Твое о нас, грешных, попечение, с благоговением вопием Ти:
Радуйся, чрез благочестивых людей славу чудес Твоих грешником открывающая;
радуйся, Путеводительнице прозорливая, путь спасения им показующая.
Радуйся, всеблагая наша Наставнице, любовию Твоею нас привлекающая;
радуйся, за вся благодеяния Твоя благодарению нас научающая.
Радуйся, скорбь нашу в радость претворяющая;
радуйся, несумненною надеждою нас увеселяющая.
Радуйся, губительныя страсти наша разрушающая;
радуйся, благим намерением способствующая.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 3

Сила Вышняго благодатию Владычицы укрепи некоего человека, страждущаго недугом пианства, егда он, нозе разслабленныя имый, иде во град Серпухов, повеление Богоматере, чрез преподобнаго Варлаама возвещенное, исполняя, и обрет Пречистыя Богоматере икону, абие исцеле от недуга своего душевнаго и телеснаго и из глубины души воззва Богу: Аллилуия.

Икос 3

Имуще источник неоскудный и неупиваемую чашу небесных дарований, не токмо людие града Серпухова, но и вси православнии христиане от иных градов и весей к Твоему пречудному образу притекают и, пред ним получающе исцеление, припадающе, благодарственными усты вопиют Ти:
Радуйся, Купеле, в нейже вся наша скорби погружаются;
радуйся, Чаше, еюже радость спасения нашего восприемлем.
Радуйся, немощи наша телесныя врачующая;
радуйся, язвы греховныя исцеляющая.
Радуйся, страсти наша силою молитв Твоих укрощающая;
радуйся, коемуждо просящему по потребе его подающая.
Радуйся, милостей сокровище нам открывающая;
радуйся, едина Мати, милосердие нам являющая.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 4

Бурю внутрь имуще помышлений сумнительных, но с искренним покаянием притекающе к Твоему неизреченному милосердию, одержимии пианственною страстию получают исцеление и из глубины сердца вопиют Ти: Аллилуия.
Икос 4

Слыша Господь тяжкия скорби жен, стариц и детей, ихже сродницы обуреваеми суть пианственною страстию, дарова им Твою, Владычице, икону, у неяже вси притекающии обретают утешение и радость духовную и вопиют Ти со слезами:
Радуйся, Агнице, рождшая Агнца, вземлющаго грехи мира;
радуйся, Чаше, черплющая нам радость от источника безсмертия.
Радуйся, скорбных матерей утешение, ненадежных надежде;
радуйся, скорбящих отрадо. Радуйся, благодати явление;
радуйся, веры утверждение. Радуйся, волнение страстей утишающая;
радуйся, руку помощи Твоея требующим простирающая.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 5

Боготечную звезду, честную икону Твою показала еси нам, Владычице, юже зряще и с верою сердечною молящеся Тебе, Богородице, глаголем: исцели пианственною и всякою иною болезнию души и тела страждущих, верных же научи воспевати хвалу Богу: Аллилуия.

Икос 5

Видяще чудеса преславная и знамения пречудная, бываемая не токмо от иконы Твоея, Богомати, во граде Серпухове явленныя, но и от всех по подобию сея иконы написанных изображений, припадающе к ним смиренно, вопием Ти:
Радуйся, скоропредстательная Помощнице усердно к Тебе притекающих;
радуйся, благосердая Услышательнице молений наших.
Радуйся, град Серпухов благословением Твоим осенившая;
радуйся, и в пределах Московских славу чудес Твоих показавшая.
Радуйся, серпуховская Владычице, сокровище исцелении неоскудное;
радуйся, инокинь тамо благо подвизающихся всемощная покровительнице.
Радуйся, ведущим брань противу мира, плоти и диавола добрая поспешнице;
радуйся, и в мире благочестно живущих усердная Заступнице.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 6

Проповедающе чудеса Твоя, Богородительнице, от иконы Твоея, Неупиваемая Чаша именуемыя, бываемая, молим Тя, Пречистая, со слезами: избави всех нас от падений греховных, научающи воспевати Богу: Аллилуия.

Икос 6

Возсияла еси в светлости Божественныя славы, Дево Богородице, на Младенца Предвечнаго Господа нашего Иисуса Христа зрящая, Иже в сосуде аки в неупиваемой чаше предстоит, якоже Тя видим, изображенную на иконе Твоей, Неупиваемая Чаша таинственно нареченной, от неяже избавление пианственныя болезни притекающим с верою даруеши, во еже пети Тебе гласы немолчными сице:
Радуйся, о Нейже радуется и торжествует Ангельский собор и человеческий род;
радуйся, Еяже слава превосходит похвалы земныя и небесныя.
Радуйся, таинственным изображением Сына в сосуде тайну Божественныя Евхаристии нам открывающая;
радуйся, рожденнаго Тобою Агнца, всегда ядомаго и никогдаже иждиваемаго, нам указующая.
Радуйся, Чашею Жизни и безсмертия ко вратам Вечныя Жизни нас приводящая;
радуйся, источником нетления и радости жаждущия души напаяющая.
Радуйся, неисчетною благостынею не оставляющая презреннеиших и отверженнейших;
радуйся, от рова погибели сердоболием, Твоим исхищающая ненадежных.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 7

Хотя некии человек возблагодарити Тя, Владычице, за исцеление от пианственнаго недуга, украси Твою пречудную, Богомати, икону, во граде Серпухове пребывающую, из глубины сердца воспевая Богу: Аллилуия.

Икос 7

Новое чудо видим, Владычице, от иконы Твоея святыя: страждущии бо пианственным недугом некии раб Божии Стефан, прибегая к Твоему Матернему предстательству, от тяжкаго недуга своего избавися и, благодаря Тя, благолепными дарами икону Твою украси, и, припадая к неи, со слезами возопи Тебе тако:
Радуйся, живоносный источнике исцелении;
радуйся, чаше небесная божественных даровании.
Радуйся, реко исцелении приснотекущая;
радуйся, море, всех наших страстей потопление.
Радуйся, благодарственная приношения не отвергающая;
радуйся, сердца благочестивых людей возвеселяющая.
Радуйся, крепкия веры Подательнице;
радуйся, всех благих деянии Исполнительнице.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 8

Странно и сумнительно неверующим слышати, како икона Твоя святая «Неупиваемая Чаша» божественных исцелении источает чудеса. Мы же, верующе словеси Твоему, Владычице, реченному к первописаннои иконе: «С тобою Моя благодать и сила», — веруем, яко от сея иконы Твоея благодать Твоя выну истекает. Темже, благоговейно покланяющеся, лобызаем ю, вопиюще Богу: Аллилуия.

Икос 8

Все упование людие, страждущии болезнию пианства, на Тя, Владычице, возлагают, прекланяешися бо немощем и страстем нашим. Кто бо нас, грешных, изведет из рова погибели и нищеты духовныя и телесныя, аще не Ты, Владычице! Сего ради прекланяем колена пред Твоим пречудным образом и вопием Ти тако:
Радуйся, по молитве грешных людей, призывающих Тя в помощь свою, небесную благодать низпосылающая;
Радуйся, глубину милосердия Твоего грешным показующая.
Радуйся, доблести и веры богатство неистощимое;
радуйся, духа уныния и боязни отгнание.
Радуйся, отчаявшихся и ненадежных ободряющая;
радуйся, удрученным болезнию пианства руку помощи простирающая.
Радуйся, терпеливых страдальцев дарми благодатными утешающая;
радуйся, суетныя радости мира сего презирати нас научающая.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 9

Всякое естество ангельское удивися делу Твоего милосердия, Господи, яко даровал еси грешному роду человеческому Заступницу и Помощницу, к нашим немощем прекланяющуюся, от недуга пианства свобождающую, верныя же научающую пети Ти: Аллилуия.

Икос 9

Вития человечестии недоумеют хвалити, славная Владычице, Твоея иконы праздник, ниже от скверных устен наших приносимыя Тебе похвалы достойны суть, обаче неисчетная благодеяния, иконою Твоею являемая, видевше, душею и сердцем радующеся, Ти глаголем:
Радуйся, яко от лика Твоего чудеса деются;
радуйся, отвергающих Тя посрамление.
Радуйся, от всякаго зла прибегающих к Тебе избавляющая;
радуйся, кротким сиянием Твоим мрак грехов и страстей наших разгоняющая.
Радуйся, свеще неугасимая, веры огнь воспламеняющая;
радуйся, Благодатная, яко Тобою с нами Бог.
Радуйся, добраго ответа нам пред Судиею Праведным усердная Ходатаице;
радуйся, души православных любовию к Тебе и Сыну Твоему исполняющая.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 10

Спасти хотящи люди многия, страждущия недугом пианства, чудную Твою, Богомати, икону нам даровала еси, сего ради одержимии сим недугом к чудотворному образу Твоему притекают и, получивше исцеление, умильно Богу зовут: Аллилуия.

Икос 10

Стена еси и щит, Богомати, людем, пианственною болезнию страждущим и всем усердно к Тебе притекающим и икону Твою благоговейно чтущим, ибо сию дарова нам благих податель Господь в помощь и врачевание еяже ради внушает нам пети:
Радуйся, отчаянных надежде, печали их утоляющая;
Радуйся, Твоею благодатию нас недостойных осиявающая.
Радуйся, нашу скверну чистотою Твоею очищающая;
радуйся, бение наше тленное в нетление обращающая.
Радуйся, неможение наше утверждающая;
радуйся, облежащии нас облак страстей скоро разгоняющая.
Радуйся, от уныния тяжкаго нас избавляющая;
радуйся, в молитве ко Творцу всяческих нас укрепляющая.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 11

Пения нашего смиреннаго, от полноты любве и усердия Тебе приносимое, не презри, Чистая, и не отвратися отчаявшихся и страждущих недугом пианства людей, но помози им же и нам очиститися от всякия скверны греховныя, да возможем достоино и праведно пети Богу: Аллилуия.

Икос 11

Светоприемную свещу зрим Тя, Пресвятая Дево, и на святей иконе Твоей, посреде лика угодников Твоих, лучами благодати неизреченно блистающу, отнюдуже, во мраце грехов своих просвещеннии и на светлую стезю добродетелей наставляемии, зовем Тя почитании сими:
Радуйся, заступлением Домники преподобныя избавляющая нас от суеты мира сего многомятежнаго;
радуйся, тоя предстательством помогающая нам в борьбе с прираженьми страстей плотских.
Радуйся, молитвами священномученика Харалампия мысль благую в сердце нашем полагающая;
Радуйся, того ходатайством нечистую совесть просвещающая.
Радуйся, молитвами Параскевы мученицы от мучительнаго недуга пианства страждущих избавляющая;
радуйся, тоя заступлением страждущих к искреннему раскаянию и вразумлению призывающая.
Радуйся, купно со священномучеником Антипою озлобленных всех души умягчающая;
радуйся, вкупе с ним на помощь Тя призывающих и имя Твое славящих спасающая.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 12

Благодать Божия, присущая святей иконе, Неупиваемая Чаша именуемой, влечет к неи, Владычице, всех скорбящих, плачущих, обездоленных, вдов и сирот, наипаче же всех страждущих недугом пианства, и не тщи отходят, Владычице, от неупиваемыя чаши Твоих Божественных даровании, но, неоскудно получающе цельбы от чудотворнаго образа Твоего, Всеблагая, благодарственно поют Богу: Аллилуия.

Икос 12

Поюще Твоя чудеса и велию милость, людей, одержимым пианственною страстию, явленная, молим Тя, Владычице: спаси и помилуй и не остави нас, ищущих Твоего предстательства и зовущих Ти:
Радуйся, воистинну бедным Помощнице;
радуйся, страждущих присное врачевство.
Радуйся, благодушных велия радосте;
радуйся, малодушных дивное ободрение.
Радуйся, бед и скорбен скорая Избавительнице;
радуйся, верных всемилостивая Утешительнице.
Радуйся, гордых смиряющая;
радуйся, смиренныя возвышающая и всем спасения желающая.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Кондак 13

О Премилосердая Сладчайшаго Господа нашего Иисуса Христа Мати, нынешнее услыши наше моление и избави нас от всех недугов душевных и телесных, наипаче же свободи страждущих недугом пианства, да благодарственно вопием Богу: Аллилуия.

Этот кондак читается трижды,
Икос 1


Ангельстии чини и праведников сонми непрестанно славят Тя, Царицу всех Богородицу, ходатайствующую о многогрешнем роде христианстем, погрязшем в беззакониих, пребывающем во гресех: даруеши бо ему во утешение и спасение милость Свою чрез многоименныя чудотворныя иконы Твоя, ихже яко звезды небесныя по всей земли нашей зрим. К единому же от сих образу, Неупиваемая Чаша именуемому, припадающе, из глубины сердца взываем Ти:
Радуйся, неприступнаго Божества селение;
радуйся, непрестанное людей удивление.
Радуйся, скорбьми немощи наша очищающая;
радуйся, милость Свою чрез чудотворныя иконы Твоя нам низпосылающая.
Радуйся, явлением тех скорбная сердца наша возвеселяющая;
радуйся, благодарственная Богу пети научающая.
Радуйся, пречудное всех к Богу примирение;
радуйся, геенны вечныя избавление.
Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая

Кондак 1


Избранное и дивное нам избавление даровася Твой образ честный, Владычице Богородице: яко избавльшеся явлением его от недугов душевных и телесных и скорбных обстоянии, благодарственная благохваления приносим Ти, Всемилосердная Заступнице. Ты же, Владычице, Неупиваемою Чашею нами именуемая, приклонися благоутробно к нашим воздыханием и воплем сердечным и избави страждущих недугом пианства, да с верою воззовем Ти: Радуйся, Владычице, Неупиваемая Чаше, духовную нашу жажду утоляющая.

Молитва ко Пресвятой Богородице

Царице наша Преблагая, надежде наша, Пресвятая Богородице, приятелище сирых и странных Заступнице, бедствующим помоще и озлобляемых покрове. Зриши нашу напасть, зриши нашу скорбь, отовсюду искушеньми одержими есмы, и несть избавляли. Ты убо Сама помози нам, яко немощным, окорми нас, яко странны, настави нас, яко заблудших, уврачуй и спаси нас, яко ненадежных. Не имамы бо иныя помощи, ни иного предстательства, ни утешения, токмо Тебе, о Мати всех скорбящих и обремененных. Призри на нас, грешных и во озлоблении сущих, покрый нас пречистым омофором Твоим, да избавлени будем от зол, обышедших нас, наипаче же от пианства, да восхвалим всегда пресвятое имя Твое. Аминь.

Тропарь, глас 4

Днесь притецем, вернии, к божественному и пречудному образу Пресвятыя Богоматере, напаяющия сердца верных неупиваемою чашею небеснаго Своего милосердия и людем верным чудеса показующия, яже видяще и слышаще духовно празднуем и тепле вопием: Владычице милосердая, исцели наша недуги и страсти, молящи Сына Твоего, Христа Бога нашего, и спаси души наша.
 
Добросвет1Дата: Вторник, 11 Февраля 2014, 21:44 | Сообщение # 4
Администрация сайта
Группа: А админ
Сообщений: 105
Награды: 0
Репутация: 0
За активность на форуме Админ сайта и форума
Статус: Оффлайн
Акафист святой блаженной Ксении Петербургской


Кондак 1

Избранная угодница и Христа ради юродивая, святая блаженная мати Ксения, избравшая подвиг терпения и злострадания, хвалебное пение приносим ти, чтущия святую память твою. Ты же заступи нас от враг видимых и невидимых, да зовем ти: Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Икос 1

Равноангельского жития взыскала еси, блаженная мати, по успении мужа твоего отвергла еси мира сего красоту и вся, яже в нем: похоть очес, похоть плоти и гордость житейскую, юродством разум Христов стяжала еси. Того ради услыши от нас похвалы, тебе возносимые: Радуйся, житием твоим Андрею, Христа ради юродивому равная; Радуйся, имени своего отрекшаяся, себе же умершей именовавшая. Радуйся, в юродстве имя мужа твоего Андрея принявшая; Радуйся, именем мужеским назвавшись, немощи женской отрешившаяся. Радуйся, все имение твое добрым людям и нищим раздавшая; Радуйся, нищету добровольную Христа ради приявшая. Радуйся, века сего суемудрия юродством твоим отвергатися нас научившая; Радуйся, благая утешительнице всех, в молитве к тебе прибегающих. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 2

Видя странное твое житие, яко ты презрела еси дом свой и всякое мирское богатство, родные по плоти безумной тя полагаху, людие же града Петрова, видя смирение твое, нестяжание и вольную нищету, воспели Богу: Аллилуиа.

Икос 2

Разум, от Бога тебе данный, ты, Ксения блаженная, в мнимом безумии скрыла еси; в суете града великого аки пустынница жила еси, молитвы Богу свои вознося непрестанно. Мы же, дивящеся таковому житию твоему, взываем тебе хвалебно: Радуйся, крест тяжкий юродства, от Бога тебе данный, на рама своя принявшая; Радуйся, мнимым безумием сияние благодати скрывавшая. Радуйся, дар прозорливости смирением крайним и подвигом молитвы стяжавшая; Радуйся, дар сей на пользу и спасение страждущих являвшая. Радуйся, страдания людския прозорливо в дали необозримей зревшая; Радуйся, жене доброй о рождении сына прорекшая. Радуйся, яко жене той у Бога чадо испросившая; Радуйся, всех к Богу в молитве прибегати научившая. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 3

Силою свыше, от Бога тебе дарованной, зной и люту стужу мужественно претерпевала еси, распиная плоть свою со страстьми и похотьми. Тем же Духом Святым просвещаемая, взывала непрестанно Богу: Аллилуиа.

Икос 3

Имея, о блаженная, небо покровом себе, землю же ложем своим, отвергла еси плотоугодие Царства Божия ради. Мы же, зряще таковое твое житие, со умилением зовем ти: Радуйся, жилище свое земное людям отдавшая; Радуйся, небесного крова взыскавшая и получившая. Радуйся, ничто же земное имущая, а всех духовно богатящая; Радуйся, житием своим терпению нас научающая. Радуйся, любовь Божию людям показующая; Радуйся, плодами благочестия украшенная. Радуйся, терпение и незлобие миру явившая; Радуйся, теплая предстательница наша пред престолом Всевышнего. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 4

Бурю житейскую, во граде Петрове мятущуюся, кротостию и незлобием преодолела еси, блаженная мати, бесстрастие же к тленному миру стяжала еси. Тем же и поеши Богу: Аллилуиа.

Икос 4

Слыша о тебе, яко ты, злостражда Христа ради, скорбных утешаеши, немощных укрепляеши, заблудших на путь правый наставляеши, людие страждущия к помощи твоей прибегаху, воспевающе тебе: Радуйся, путь Христов всем сердцем возлюбившая; Радуйся, крест Христов радостно понесшая. Радуйся, всякое поношение от мира, плоти и диавола претерпевшая; Радуйся, даров Божиих преисполненная. Радуйся, любовь к ближним явившая; Радуйся, страждущим людям утешение подававшая. Радуйся, слезу плачущих отиравшая; Радуйся, благодатию Духа Святаго чудесно согреваемая. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 5

Боготечной звездой явилася святость твоя, Ксения блаженная, осветившая небосклон града Петрова. Уже бо людем, гибнущим в безумии греха, ты явила путь спасения, всех к покаянию призывая, во еже вопити Богу: Аллилуиа.

Икос 5

Видя подвиги твоя в молитве, терпении хлада и зноя, благочестивые люди пытахуся умалити страдания твоя, одежду тебе и пищу приносяще. Ты же вся сия нищим раздавала еси, желая в тайне, подвиг свой сохранити. Мы же, дивяся вольней нищете твоей, взываем ти сице: Радуйся, зной и стужу Христа ради добровольно терпевшая; Радуйся, в молитве непрестанно пребывавшая. Радуйся, град Петров всенощным бдением от бед ограждавшая; Радуйся, гнев Божий многажды от него отвращавшая. Радуйся, во все дни года ночами в поле молившаяся; Радуйся, сладость райскую в нищете духовной вкусившая. Радуйся, яко в сладости сей вся земная оставившая; Радуйся, яко вся в Боге пребывавшая. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 6

Проповедуют святость жития твоего, богоблаженная, вси избавленнии тобой от многоразличных болезней, бед и скорбей, богатии и убозии, старцы и юныя. Тем же и мы, прославляюще тя, Богу вопием: Аллилуиа.

Икос 6

Воссияла слава подвигов твоих, блаженная мати, егда ты нощию строителям церкви Смоленской камни тайно носила еси, облегчая делателей церковных. Сия ведуще, и мы грешнии зовем ти таковая: Радуйся, тайно творити добродетели нас научающая; Радуйся, к подвигам благочестия всех призывающая. Радуйся, строителям храмов Божиих помогающая; Радуйся, святость церковную возлюбившая. Радуйся, труды наши на пути спасения облегчающая; Радуйся, к тебе прибегающих скорая помощница. Радуйся, всем скорбящим благая утешительница; Радуйся, града Петрова небесная заступница. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 7

Хотя избавити от скорби плачущаго врача, жену хоронившего, ты повелела некоей девице на Охту бежати и тамо мужа себе обрести и утешити. И совершишася тако, якоже ты рекла еси. Они же в радости воспеша Богу: Аллилуиа.

Икос 7

Новое чудо в молитве своей показала еси ты, блаженная мати, егда рекла еси жене благочестивой: «Возьми пятак, потухнет». Сим прорекла ей о пожаре дома ея. И по молитве твоей пламень огня угасе. Мы же, ведяще сия, вопием ти похвальная: Радуйся, скорби людские угашающая; Радуйся, дерзновение пред Богом за страждущих явившая. Радуйся, свеча неугасимая, в молитвах к Богу ярко горящая; Радуйся, предстательница наша в бедах и напастях. Радуйся, страстьми одержимых от гибели спасающая; Радуйся, благочестивых дев от брака неверного отвращающая. Радуйся, клеветою уязвленных от отчаяния избавляющая; Радуйся, на суде неправедном скорая защитница. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 8

Странницей бездомной прошла еси путь жизни твоей в стольном граде отечества нашего, в велицем терпении скорби и поношения неся. Ныне же в горнем Иерусалиме пребывая, в радости поеши Богу: Аллилуиа.

Икос 8

Всем вся была еси, Ксения блаженная: скорбящим утешение, немощным покров и защищение, печальным радование, нищим одеяние, болящим исцеление. Сего ради и вопием тебе: Радуйся, в горних, обителях пребывающая; Радуйся, о нас грешных тамо молящаяся. Радуйся, благий образ служения Богу явившая; Радуйся, униженных и гонимых покровительница. Радуйся, православный люд молитвами твоими заступающая; Радуйся, обидимых и молящихся тебе защищающая. Радуйся, обидящих вразумляющая; Радуйся, неверных и глумителей посрамляющая. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 9

Всякия претерпела еси болезни, блаженная мати, нищету телесную, глад и жажду, еще же и поношение от людей беззаконных, иже мняху тя безумной быти. Ты же, Господу моляся, выну взывала Ему: Аллилуиа.

Икос 9

Вития многовещанныя не могут разумети, како ты безумием своим безумие мира сего обличила еси и немощию своею посрамила еси крепкия и мудрыя. Не ведают бо в тебе Божией силы и Божией премудрости. Мы же, помощь твою получившия, поем ти таковая: Радуйся, Божественного Духа носительница; Радуйся, со апостолом Павлом немощию своею хвалившаяся. Радуйся, мнимым безумием своим мир обличившая; Радуйся, красоту века своего спасения ради отвергшая. Радуйся, небесная блага всем сердцем возлюбившая; Радуйся, на путь спасения нас призывающая. Радуйся, во грехе пьянства грозная обличительница; Радуйся, безмездным врачом и милостивым всем бывшая. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 10

Хотя спасти душу, ты плоть свою со страстьми и похотьми распяла еси и, невозвратно себя отвергши, крест свой на рама своя возложила еси и Христу всем сердцем последовала еси, поя Ему: Аллилуиа.

Икос 10

Стена еси твердая и прибежище необоримое явилась молящимся тебе, мати Ксения. Тем же заступай и нас от враг видимых и невидимых молитвами твоими, да зовем ти: Радуйся, на труд духовный нас воздвигающая; Радуйся, от сетей вражиих нас избавляющая. Радуйся, фимиам кадильный, Богу приносимый; Радуйся, мир Божий в сердца людей приносящая. Радуйся, дух злобы в сердцах озлобленных угашающая; Радуйся, детям благим благословение подающая. Радуйся, тайною молитвою их от болезней исцеляющая; Радуйся, миру озлобленному мудрость Божию явившая. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 11

Пение хвалебное приносят ти, Ксения блаженная, спасшиеся твоими молитвами от бед и скорбей, и всяких напастей, и купно с тобою радостно поют Богу: Аллилуиа.

Икос 11

Светозарным светом явилось житие твое, святая мати, во мраке жития сего освещающим люди. Ты бо падших из тины греха избавила еси и к свету Христову направила еси путь их. Тем же и зовем ти: Радуйся, православных людей Божиим светом просвещающая: Радуйся, Христова угодница, в мире надмирно пожившая. Радуйся, труды многими великую благодать стяжавшая; Радуйся, во тьме греха благодатию Божиею сиявшая. Радуйся, отчаявшимся на пути спасения руку помощи подающая; Радуйся, немощных в вере укрепляющая. Радуйся, духов злобы посрамляющая; Радуйся, житием своим ангелов удивившая. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 12

Благодать обильно источаеши, Ксения блаженная, на чтущих память твою и прибегающих к покрову твоему. Тем же и нам, тебе молящимся, источи от Бога струи исцеления, да зовем Ему: Аллилуиа.

Икос 12

Поюще многая чудеса твоя, блаженная мати, восхваляем тя и всеусердно молим, не остави нас грешных в скорбных обстояниях, но умоли Господа сил, да не отпадем от веры нашея православныя, в Нем же тобою утверждаеми зовем ти: Радуйся, сострадати страждущим нас научающая; Радуйся, немощи наша всеусердно врачующая. Радуйся, распинати плоть со страстьми и похотьми научающая; Радуйся, о чтущих память твою ходатаице и покровительнице. Радуйся, скорбный путь прошедшая; Радуйся, спасение вечное сим улучившая. Радуйся, ко гробу твоему притекающим отраду подающая; Радуйся, о спасении Отечества нашего присно ходатайствующая. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 13

О святая блаженная мати Ксение, в житии твоем крест тяжкий понесшая. Приими от нас, грешных, моление сие, к тебе приносимое. Огради нас молитвами твоими от наветов духов тьмы и всех, мыслящих нам злая. Умоли всещедрого Бога подати нам силу и крепость, да кийждо от нас возьмет крест свой и во след Христу грядет, поя Ему с тобою: Аллилуиа.

(Этот кондак читается трижды)

Икос 1

Равноангельского жития взыскала еси, блаженная мати, по успении мужа твоего отвергла еси мира сего красоту и вся, яже в нем: похоть очес, похоть плоти и гордость житейскую, юродством разум Христов стяжала еси. Того ради услыши от нас похвалы, тебе возносимые: Радуйся, житием твоим Андрею, Христа ради юродивому равная; Радуйся, имени своего отрекшаяся, себе же умершей именовавшая. Радуйся, в юродстве имя мужа твоего Андрея принявшая; Радуйся, именем мужеским назвавшись, немощи женской отрешившаяся. Радуйся, все имение твое добрым людям и нищим раздавшая; Радуйся, нищету добровольную Христа ради приявшая. Радуйся, века сего суемудрия юродством твоим отвергатися нас научившая; Радуйся, благая утешительнице всех, в молитве к тебе прибегающих. Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Кондак 1

Избранная угодница и Христа ради юродивая, святая блаженная мати Ксения, избравшая подвиг терпения и злострадания, хвалебное пение приносим ти, чтущия святую память твою. Ты же заступи нас от враг видимых и невидимых, да зовем ти: Радуйся, Ксения блаженная, молитвенница о душах наших.

Молитва Святой Блаженной матери Ксении

О святая всеблаженная мати Ксение! Под покровом Всевышняго жившая, ведомая и укрепляемая Богоматерью, голод и жажду, холод и зной, поношения и гонения претерпевшая, дар прозорливости и чудотворения от Бога получила еси и под сенью Всемогущего покоишися. Ныне святая Церковь, яко благоуханный цвет, прославляет тя. Предстояще на месте твоего погребения, пред образом твоим святым, яко живей ти, сущей с нами, молимся ти: приими прошения наша и принеси их ко престолу милосерднаго Отца Небеснаго, яко дерзновение к Нему имущая, испроси притекающим к тебе вечное спасение, на благая дела и начинания наша щедрое благословение, от всяких бед и скорбей избавление. Предстани святыми твоими молитвами пред Всемилостивым Спасителем нашим о нас, недостойных и грешных. Помози, святая блаженная мати Ксение, младенцы светом святого крещения озарити и печатию дара Духа Святаго запечатлети, отроки и отроковицы в вере, честности, богобоязненности воспитати и успехи в учении им даровати; болящия и недугующия исцели, семейным любовь и согласие ниспосли, монашествующих подвигом добрым подвизатися удостой и от поношений огради, пастыри в крепости Духа Святаго утверди, народ и страну нашу в мире и безмятежии сохрани, о лишенных в предсмертный час причащения Святых Христовых Тайн умоли. Ты наша надежда и упование, скорое услышание и избавление, тебе благодарение воссылаем и с тобою славим Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

О святая всеблаженная мати Ксение! Под покровом Всевышняго жившая, ведомая и укрепляемая Богоматерью, голод и жажду, холод и зной, поношения и гонения претерпевшая, дар прозорливости и чудотворения от Бога получила еси и под сенью Всемогущего покоишися. Ныне святая Церковь, яко благоуханный цвет, прославляет тя. Предстояще на месте твоего погребения, пред образом твоим святым, яко живей ти, сущей с нами, молимся ти: приими прошения наша и принеси их ко престолу милосерднаго Отца Небеснаго, яко дерзновение к Нему имущая, испроси притекающим к тебе вечное спасение, на благая дела и начинания наша щедрое благословение, от всяких бед и скорбей избавление. Предстани святыми твоими молитвами пред Всемилостивым Спасителем нашим о нас, недостойных и грешных. Помози, святая блаженная мати Ксение, младенцы светом святого крещения озарити и печатию дара Духа Святаго запечатлети, отроки и отроковицы в вере, честности, богобоязненности воспитати и успехи в учении им даровати; болящия и недугующия исцели, семейным любовь и согласие ниспосли, монашествующих подвигом добрым подвизатися удостой и от поношений огради, пастыри в крепости Духа Святаго утверди, народ и страну нашу в мире и безмятежии сохрани, о лишенных в предсмертный час причащения Святых Христовых Тайн умоли. Ты наша надежда и упование, скорое услышание и избавление, тебе благодарение воссылаем и с тобою славим Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
 
ДобросветДата: Вторник, 08 Апреля 2014, 21:37 | Сообщение # 5
Глава сайта
Группа: А админ
Сообщений: 2023
Награды: 5
За активность на форуме Админ сайта и форума
Статус: Оффлайн
Акафист святителю НИКОЛАЮ ЧУДОТВОРЦУ




Дни памяти:

22 мая (н.ст.) – перенесение мощей
11 августа (н.ст.) - рождество
19 декабря (н.ст.) – преставление


Тропарь, глас 4

Правило веры и образ кротости, воздержания учителя яви тя стаду твоему, яже вещей истина. Сего ради стяжал еси смирением высокая, нищетою богатая, отче священноначальниче Николае, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак, глас 3

В Мирех, святе, священнодействитель показался еси, Христово бо, преподобне, Евангелие исполнив, положил еси душу твою о людех твоих и спасл еси неповинныя от смерти. Сего ради освятился еси, яко великий таинник Божия благодати.

Кондак 1

Возбранный Чудотворче и изрядный угодниче Христов, миру всему источаяй многоценное милости миро и неисчерпаемое чудес море, восхваляю тя любовию, святителю Николае; ты же, яко имеяй дерзновение ко Господу, от всяких мя бед свободи, да зову ти: Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Икос 1

Ангела образом, земнаго суща естеством яви тебе всея твари Создатель: благоплодную бо доброту души твоея провидев, преблаженне Николае, научи всех вопити тебе сице:

Радуйся, от утробы матерния очищенный.
Радуйся, даже до конца освященный.
Радуйся, рождением своим родителей удививый.
Радуйся, силу душевную абие по рождестве явивый.
Радуйся, саде земли обетования.
Радуйся, цвете Божественнаго саждения.
Радуйся, лозо добродетельная винограда Христова.
Радуйся, древо чудоточное рая Иисусова.
Радуйся, крине райскаго прозябения.
Радуйся, миро Христова благоухания.
Радуйся, яко тобою отгонится рыдание.
Радуйся, яко тобою приносится радование.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 2

Видяще твоих мир излияние, Богомудре, просвещаемся душами и телесы, дивнаго тя мироточца живоносна, Николае, разумеюще: чудесы бо яко водами, благодатию Божиею изливающимися, напаяеши верно вопиющих к Богу: Аллилуиа.

Икос 2

Разум неуразуменный вразумляя о Святей Троице, был еси в Никеи со святыми отцы поборник исповедания Православныя веры: равна бо Отцу Сына исповедал еси, соприсносущна и сопрестольна, Ария же безумнаго обличил еси. Сего ради вернии научишася воспевати тебе:

Радуйся, великий благочестия столпе.
Радуйся, верных прибежища граде.
Радуйся, твердое Православия укрепление.
Радуйся, честное Пресвятыя Троицы носило и похваление.
Радуйся, Отцу равночестна Сына проповедавый.
Радуйся, Ариа возбесившагося от Собора святых отгнавый.
Радуйся, отче, отцев славная красото.
Радуйся, всех богомудрых премудрая доброто.
Радуйся, огненная словеса испущаяй.
Радуйся, добре стадо свое наставляяй.
Радуйся, яко тобою вера утверждается.
Радуйся, яко тобою ересь низлагается.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 3

Силою, данною ти свыше, слезу всяку отъял еси от лица люте страждущих, богоносе отче Николае: алчущим бо явился еси кормитель, в пучине морстей сущим изрядный правитель, недугующим исцеление, и всем всяк помощник показался еси, вопиющим Богу: Аллилуиа.

Икос 3

Имеяше воистину, отче Николае, с небесе песнь тебе воспеваема быти, а не от земли: како бо кто от человек возможет твоея святыни величия проповедати; но мы, любовию твоею побеждаеми, вопием ти сице:

Радуйся, образе агнцев и пастырей.
Радуйся, святое очистилище нравов.
Радуйся, добродетелей великих вместилище.
Радуйся, святыни чистое и честное жилище.
Радуйся, светильниче всесветлый и вселюбимый.
Радуйся, свете златозарный и непорочный.
Радуйся, достойный Ангелов собеседниче.
Радуйся, добрый человеков наставниче.
Радуйся, правило веры благочестивыя.
Радуйся, образе кротости духовныя.
Радуйся, яко тобою от страстей телесных избавляемся.
Радуйся, яко тобою сладостей духовных исполняемся.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 4

Буря недоумения смущает ми ум, како достойно есть пети чудеса твоя, блаженне Николае: никтоже бо может я исчести, аще бы и многи языки имел, и глаголати восхотел; но мы дивно Богу, в тебе прославляющемуся, дерзаем воспевати: Аллилуиа.

Икос 4

Слышаша, богомудре Николае, ближнии и дальнии величие чудес твоих, яко по воздуху легкими благодатными крилами навыкл еси сущих в бедах предваряти, скоро от тех избавляя всех, вопиющих к тебе таковая:

Радуйся, избавление от печали.
Радуйся, подаяние благодати.
Радуйся, нечаемых зол прогонителю.
Радуйся, желаемых благих насадителю.
Радуйся, скорый утешителю в беде сущих.
Радуйся, страшный наказателю обидящих.
Радуйся, чудес пучино, Богом излиянная.
Радуйся, закона Христова скрижали, Богом писанныя.
Радуйся, крепкое падающих возведение.
Радуйся, право стоящих утверждение.
Радуйся, яко тобою всякая лесть обнажается.
Радуйся, яко тобою всякая истина сбывается.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 5

Боготечная звезда явился еси, наставляя по морю плавающих люте, имже смерть предстояше вскоре иногда, аще не бы ты предстал еси призывающим тя в помощь, Чудотворче святый Николае: уже бо нестыдно бесом летающим, и погрузити корабли хотящим запретив, отгнал еси их, верныя же научил еси спасающему тобою Богу взывати: Аллилуиа.

Икос 5

Видеша отроковицы, на брак скверный нищеты ради уготованныя, великое твое к нищим милосердие, преблаженне отче Николае, егда старцу родителю их нощию узельцы три злата таяся подал еси, самаго со дщерьми избавляя от падения греховнаго. Того ради слышиши от всех сице:

Радуйся, милости превеликия сокровище.
Радуйся, промышления о людех приятелище.
Радуйся, пище и отрадо к тебе прибегающих.
Радуйся, хлебе неснедаемый алчущих.
Радуйся, богатство, бедне живущим на земли Богом данное.
Радуйся, воздвижение скорое убогих.
Радуйся, быстрое нищих услышание.
Радуйся, скорбящих приятное попечение.
Радуйся, триех дев непорочный невестителю.
Радуйся, чистоты усердный хранителю.
Радуйся, ненадежных надеяние.
Радуйся, всего мира наслаждение.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 6

Проповедует мир весь тебе, преблаженне Николае, скораго в бедах заступника: яко многажды во едином часе по земли путешествующим и по морю плавающим, предваряя, пособствуеши, купно всех от злых сохраняя, вопиющих к Богу: Аллилуиа.

Икос 6

Возсиял еси свет животный, избавление нося воеводам, неправедную смерть прияти имущим, тебе, добрый пастырю Николае, призывающим, егда вскоре явлься во сне цареви, устрашил еси его, сих же неврежденных отпустити повелел еси. Сего ради с ними купно и мы благодарственно вопием ти:

Радуйся, усердно призывающим тя помогаяй.
Радуйся, от неправеднаго убиения избавляяй.
Радуйся, от лестныя сохраняяй клеветы.
Радуйся, неправедныя разрушаяй советы.
Радуйся, растерзаяй лжу яко паучину.
Радуйся, возношаяй славно истину.
Радуйся, неповинных от уз разрешение.
Радуйся, и мертвецев оживление.
Радуйся, проявителю правды.
Радуйся, помрачителю неправды.
Радуйся, яко тобою неповиннии избавлени от меча.
Радуйся, яко тобою насладишася света.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 7

Хотя богохульное еретическое отгнати злосмрадие, миро воистину благовонное, таинственное явился еси, Николае: люди мирейския упасл еси и весь мир своим благодатным миром исполнил еси. И от нас убо богомерзкое греховное злосмрадие отжени, да благоприятно Богу вопием: Аллилуиа.

Икос 7

Новаго тя Ноя, наставника ковчега спасительнаго разумеем, отче святый Николае, бурю всех лютых разгоняющаго направлением своим, тишину же Божественную приносящаго вопиющим таковая:

Радуйся, обуреваемых тихое пристанище.
Радуйся, утопающих известное хранилище.
Радуйся, плавающих посреде пучин добрый кормчий.
Радуйся, треволнения морская уставляющий.
Радуйся, превождение сущих в вихрех.
Радуйся, согреяние сущих во мразех.
Радуйся, сияние, скорбный мрак разгоняющее.
Радуйся, светило, вся концы земли просвещающее.
Радуйся, от бездны греховныя человеки избавляяй.
Радуйся, в бездну адскую сатану ввергаяй.
Радуйся, яко тобою дерзновенно бездну милосердия Божия призываем.
Радуйся, яко тобою от потопа гнева избавльшеся, мир с Богом обретаем.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 8

Странное чудо является притекающим к тебе, блаженне Николае, священная твоя церковь: в ней бо и малое моление приносяще, велиих недугов приемлем исцеление, аще токмо по Бозе упование на тя возложим, верно вопиюще: Аллилуиа.

Икос 8

Весь еси всем воистину помощник, богоносе Николае, и собрал еси вкупе вся прибегающия к тебе, яко свободитель, питатель и врач скорый всем земным, на похвалу всех подвизая вопити к тебе сице:
Радуйся, всяких исцелений источниче.
Радуйся, люте страждущим помощниче.
Радуйся, заре, сияющая в нощи греховной блуждающим.
Радуйся, росо неботочная в знои трудов сущим.
Радуйся, подаваяй требующим благостроение.
Радуйся, уготовляяй просящим изобилие.
Радуйся, многажды прошение предваряяй.
Радуйся, старым сединам силу обновляяй.
Радуйся, многих заблуждений от пути истиннаго обличителю.
Радуйся, таин Божиих верный служителю.
Радуйся, яко тобою зависть попираем.
Радуйся, яко тобою благонравное житие исправляем.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 9

Всякия утоли болезни, великий наш заступниче Николае, растворяя благодатная врачевания, услаждающая души наша, сердца же веселящая всех усердно к помощи твоей притекающих, Богу же вопиющих: Аллилуиа.

Икос 9

Ветия суемудренныя нечестивых видим тобою посрамленныя, богомудре отче Николае: Ариа бо хульника, разделяюща Божество, и Савеллия, смешающа Святую Троицу, препрел, нас же во Православии укрепил еси. Сего ради вопием ти сице:

Радуйся, щите, защищаяй благочестие.
Радуйся, мечу, посецаяй злочестие.
Радуйся, учителю Божественных велений.
Радуйся, губителю богопротивных учений.
Радуйся, лествице, Богом утвержденная, еюже восходим к Небеси.
Радуйся, покрове, Богом зданный, имже покрываются мнози.
Радуйся, немудрых умудривый твоими словесы.
Радуйся, ленивых подвигнувый твоими нравы.
Радуйся, светлосте заповедей Божиих неугасимая.
Радуйся, луче оправданий Господних пресветлая.
Радуйся, яко учением твоим сокрушаются еретическия главы.
Радуйся, яко тобою вернии сподобляются славы.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 10

Спасти хотя душу, плоть твою духови покорил еси воистину, отче наш Николае: молчаньми бо прежде и бореньми с помыслы, деянию богомыслие приложил еси, богомыслием же разум совершен стяжал еси, имже дерзновенно с Богом и Ангелы беседовал еси, всегда вопиющи: Аллилуиа.

Икос 10

Стена еси похваляющим, преблаженне, чудеса твоя и всем к заступлению твоему прибегающим; темже и нас, в добродетели убогих, от нищеты, напасти, недугов и нужд различных свобождай, вопиющих ти с любовию таковая:

Радуйся, от убожества вечнаго изымаяй.
Радуйся, богатство нетленное подаваяй.
Радуйся, брашно негиблющее алчущим правды.
Радуйся, питие неисчерпаемое жаждущим жизни.
Радуйся, от мятежа и брани соблюдаяй.
Радуйся, от уз и пленения свобождаяй.
Радуйся, преславный в бедах заступниче.
Радуйся, превеликий в напастех защитниче.
Радуйся, многих от погибели исхитивый.
Радуйся, безчисленных неврежденно сохранивый.
Радуйся, яко тобою лютыя смерти грешнии избегают.
Радуйся, яко тобою жизнь вечную кающиися получают.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 11

Пение Пресвятей Троице паче иных принесл еси, преблаженне Николае, умом, словом и делом: многим бо испытанием правоверная повеления уяснил еси, верою, надеждою и любовию наставляя нас в Троице Единому Богу воспевати: Аллилуиа.

Икос 11

Светозарную лучу во мраце жития сущим неугасимую, видим тя, Богом избранне отче Николае: с невещественными бо ангельскими светы беседуеши о несозданном Троическом Свете, верных же души просвещаеши, вопиющих ти таковая:

Радуйся, озарение Трисолнечнаго света.
Радуйся, деннице незаходимаго солнца.
Радуйся, свеще, Божественным пламенем возжженная.
Радуйся, яко угасил еси бесовский пламень нечестия.
Радуйся, светлое правоверия проповедание.
Радуйся, доброзрачное света евангельскаго сияние.
Радуйся, молние, ереси пожигающая.
Радуйся, громе, устрашающий соблазняющия.
Радуйся, истиннаго научителю разума.
Радуйся, таинственнаго изъявителю ума.
Радуйся, яко тобою попрася поклонение твари.
Радуйся, яко тобою научихомся покланятися Творцу в Троице.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 12

Благодать, данную ти от Бога сведущии, радующеся твою память празднуем по долгу, преславный отче Николае, и к чудному заступлению твоему вседушно притекаем; преславных же твоих деяний, яко песка морскаго и множества звезднаго исчести не могуще, недоумением объяти бывше, вопием к Богу: Аллилуиа.

Икос 12

Поюще твоя чудеса, восхваляем тя, всехвальне Николае: в тебе бо Бог, в Троице прославляемый, дивно прославися. Но аще и попремногу составленныя от души псалмы и песни приносим ти, Чудотворче святый, ничтоже творим равно дарованию чудес твоих, имже удивляющеся, вопием к тебе таковая:

Радуйся, Царя царствующих и Господа господствующих служителю.
Радуйся, служителей Его небесных сожителю.
Радуйся, людем верным поможение.
Радуйся, рода христианскаго возвышение.
Радуйся, победы тезоименитый.
Радуйся, венценосче нарочитый.
Радуйся, всех добродетелей зерцало.
Радуйся, всех притекающих к тебе крепкое забрало.
Радуйся, по Бозе и Богородице, все наше упование.
Радуйся, телес наших здравие и душ спасение.
Радуйся, яко тобою от вечныя смерти свобождаемся.
Радуйся, яко тобою безконечныя жизни сподобляемся.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 13

О пресвятый и пречудный отче Николае, утешение всех скорбящих, нынешнее наше приими приношение, и от геенны избавитися нам Господа умоли, богоприятным Твоим ходатайством, да с тобою воспеваем: Аллилуиа.

(Этот кондак читается трижды)

Икос 1

Ангела образом, земнаго суща естеством яви тебе всея твари Создатель: благоплодную бо доброту души твоея провидев, преблаженне Николае, научи всех вопити тебе сице:

Радуйся, от утробы матерния очищенный.
Радуйся, даже до конца освященный.
Радуйся, рождением своим родителей удививый.
Радуйся, силу душевную абие по рождестве явивый.
Радуйся, саде земли обетования.
Радуйся, цвете Божественнаго саждения.
Радуйся, лозо добродетельная винограда Христова.
Радуйся, древо чудоточное рая Иисусова.
Радуйся, крине райскаго прозябения.
Радуйся, миро Христова благоухания.
Радуйся, яко тобою отгонится рыдание.
Радуйся, яко тобою приносится радование.
Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Кондак 1

Возбранный Чудотворче и изрядный угодниче Христов, миру всему источаяй многоценное милости миро и неисчерпаемое чудес море, восхваляю тя любовию, святителю Николае; ты же, яко имеяй дерзновение ко Господу, от всяких мя бед свободи, да зову ти: Радуйся, Николае, великий Чудотворче.

Молитва

О всехвальный, великий Чудотворче, святителю Христов, отче Николае! Молим тя: буди надежда всех христиан, верных защититель, алчущих кормитель, плачущих веселие, болящих врач, по морю плавающих управитель, убогих и сирых питатель и всем скорый помощник и покровитель, да мирное зде поживем житие и да сподобимся видети славу избранных Божиих на небеси и с ними непрестанно воспевати Единаго в Троице покланяемого Бога во веки веков. Аминь.
 
Добросвет1Дата: Пятница, 11 Апреля 2014, 20:04 | Сообщение # 6
Администрация сайта
Группа: А админ
Сообщений: 105
Награды: 0
Репутация: 0
За активность на форуме Админ сайта и форума
Статус: Оффлайн
Акафист Пресвятой Богородице в честь иконы Ее УТОЛИ МОЯ ПЕЧАЛИ



ИКОНА БОГОМАТЕРИ «УТОЛИ МОЯ ПЕЧАЛИ»


Икона Божией Матери, именуемая «Утоли моя печали» была принесена в Москву казаками в 1640 году и помещена в храме святителя Николая на Пупышах в Замоскворечье. Вследствие неоднократных перестроек храма, икона оказалась на колокольне.

Почитание иконы как чудотворной началось после исцеления от нее расслабленной женщины. Больная, жившая далеко от Москвы, долгие годы страдала тяжким недугом: у нее болели все члены тела, особенно ноги, так что она не могла ходить. Однажды, когда больная была в забытьи, она увидела икону Божией Матери и услышала от нее голос: «Вели везти себя в Москву. Там в Пупышеве, в церкви святителя Николая, есть образ «Утоли моя печали»; молись перед ним и получишь исцеление».

В Москве больная осмотрела все иконы в храме во имя святителя Николая Чудотворца, но не нашла той, которая явилась ей в видении. Тогда священник попросил принести с колокольни находившиеся там ветхие иконы. Когда внесли икону «Утоли моя печали», больная вдруг вскрикнула: «Она! Она!» - и перекрестилась. После молебна она приложилась к иконе и встала с одра совершенно здоровой.

Это чудо совершилось 25 января (7 февраля) 1760 года. С того дня совершается празднество в честь иконы Божией Матери «Утоли моя печали». К тому времени относится и составление службы с акафистом, впервые напечатанной в 1862 году.

На этой иконе Божия Матерь изображена держащей правой рукой Младенца Христа, у Которого в руках развернут свиток со словами: «Суд праведный судите, милость и щедроты творите кийждо искреннему своему; вдовицу и сиру не насильствуйте и злобу брату своему в сердце не творите». Левую руку Богоматерь приложила к Своей голове, несколько склоненной набок, будто она прислушивается к молитвам всех обращающихся к Ней в печалех и скорбях.

Празднование:

7 февраля (н. ст.)

Тропарь, глас 5


Утоли болезни многовоздыхающия души моея, Утолившая всяку слезу от лица земли: Ты бо человеком болезни отгоняеши и грешных скорби разрушаеши, Тебе бо вси стяжахом надежду и утверждение, Пресвятая Мати Дево.

Кондак, глас 6


Предстательство христиан непостыдное, ходатайство ко Творцу непреложное, не презри грешных молений гласы, но предвари, яко Благая, на помощь нас, верно зовущих Ти: ускори на молитву, и потщися на умоление, предстательствующи присно, Богородице, чтущих Тя.

Кондак 1


Взбранное нам и дивное избавление даровася, Твой образ честный, Преблагословенная Дево Владычице Богородице, яко избавльшеся от злых явлением его и к нему взирающе, восписуем Ти благодарственная раби Твои, Богородице, но яко имущая державу непобедимую, от всяких нас бед свободи, да зовем Ти: Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Икос 1


Ангел множество, и вся Небесная Воинства славят Тебе, Царицу всех Богородицу, Ты же исполнила еси радости души наша милостивым явлением нам образа Твоего святаго, Богоизбранная Дево Владычице. К нему же кланяющеся, Тебе умиленная моления возсылаем, милосердому Твоему к нам заступлению со страхом зовущи таковая:
Радуйся, Ты Отца Безначальнаго благословение.
Радуйся, Ты Сына Превечнаго жилище.
Радуйся, Ты Духа Святаго пребывание.
Радуйся, яко Тебе славят многоочитии Херувими.
Радуйся, яко Тебе похвальная приносят шестокрилатии Серафими.
Радуйся, яко Тебе вся Небесная Воинства величают.
Радуйся, яко Тебе вся колена земная Матерь Божию исповедуют.
Радуйся, яко Тобою вся вселенная веселия исполняется.
Радуйся, яко Тобою вся болезни наша исцеляются.
Радуйся, Твоими бо молитвами печали наша утоляются.
Радуйся, Твоими бо ходатайствы вся прошения наша исполняются.
Радуйся, яко Тебе и Сыну Твоему в Твоей честней иконе благодарно покланяемся.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 2


Видят Тя, Богоизбранная Отроковице, вся Небесныя Силы предстоящу всегда Престолу Славы Небеснаго Царя и за христианы к Сыну и Богу молящуюся, Небесная Царице; мы же, грешнии, на земли зряще Твою святую икону и к ней припадающе, Тебе радостно покланяемся, зовуще: Аллилуиа.

Икос 2


Разум подаждь нам, Всеусердная Предстательнице наша, Небесная Царице, из уст бо нас, скверных, како мощно пети Твоему имени? Яко благих еси нам Ходатаица, сильна еси вспомоществовати во всякой нами требуемой помощи, да Тебе со умилением зовем сице:
Радуйся, молитвы о нас к Сыну и Богу во утешение приносящая.
Радуйся, Твоими молитвами очи наша от вечнаго рыдания избавляющая.
Радуйся, Твоими Матерними молитвами Сына и Бога на милость к нам прикланяющая.
Радуйся, Твоими молитвами праведный на нас гнев Божий утоляющая.
Радуйся, Твоими ходатайствы грехи наша прощающая.
Радуйся, Твоею помощию страсти наша истребляющая.
Радуйся, Твоим предстательством временная наша скорби разрушающая.
Радуйся, Ты во всяких бедах и нуждах нам помогающая.
Радуйся, Тя славящих всегда прославляющая.
Радуйся, Твоею радостию печали наша утоляющая.
Радуйся, непрестанное нам веселие подавающая.
Радуйся, Ты нам райския двери отверзающая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 3


Сила Вышняго осени Тя к скорому и теплому заступлению верно притекающих к Тебе и честному Твоему образу покланяющихся, единей бо токмо Тебе, Нетленней и Пречистей Богоматери, дадеся дар всякое благое наше прошение исполняти, и едина Ты можеши нам помощи, елико хощеши. Тем всяк возраст славословит Сына Твоего и Бога нашего, зовый: Аллилуиа.

Икос 3


Имущи богатство милосердия неоскудное, всем концем земным простираеши руку помощи и подаеши болящим исцеление, страждущим ослабу, слепым прозрение и всем вся по своей их потребе исполняеши. Мы же Тебе благодарно сице поем:
Радуйся, едина Мати, милосердие нам являющая.
Радуйся, милости сокровище многоценное нам открывающая.
Радуйся, безчисленныя щедроты всем подавающая.
Радуйся, слово премудрости просящим дарующая.
Радуйся, преспеяние разума юным подавающая.
Радуйся, раны наша греховныя истребляющая.
Радуйся, праведных в райских селениих насаждающая.
Радуйся, отчаянным будущих благ надеждо и укрепление.
Радуйся, всех падших скоро к благодати возставляющая.
Радуйся, всем во всякой требуемой от Тебе помощи помогающая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 4


Бурею многих бед одержимым нам всегда помогаеши, Небесная Царице, с верою прибегающим к Тебе и покланяющимся цельбоносней Твоей иконе, ейже первописанней иногда рекла еси: «С сим образом благодать Моя и сила». И мы истинно веруем, яко послушаеши прошения призывающих имя святое Твое и Сыну Твоему зовущих: Аллилуиа.

Икос 4


Слыша Господь Твоя на Небеси о нас ходатайства, Избранная Палато Духа Святаго, исполняет Твоя прошения, мы же, грешнии, на земли, видевше святую Твою икону, яко светозарное солнце нам светящуюся, Тебе, яко Божией Матери, дерзаем глаголати:
Радуйся, Солнце Мысленное нам являющая.
Радуйся, светом немерцающим нас просвещающая.
Радуйся, умерщвленных нас грехами оживляющая.
Радуйся, неплодным матерем ложесна разрешающая.
Радуйся, нечаянно находящих на нас злых врагов скоро прогоняющая.
Радуйся, желаемых благ всегда нас наслаждающая.
Радуйся, скоро в бедах и в печалех нас утешающая.
Радуйся, верою имя Твое призывающих от нечаянныя смерти спасающая.
Радуйся, на Тя уповающим безконечный живот дарующая.
Радуйся, веру и любовь к Тебе имущих к Небеси возводящая.
Радуйся, предстательство наше крепкое.
Радуйся, во всяких обстоятельствах нас защищающая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 5


Боготечную звезду, честную Твою икону Ты нам показала еси, Владычице мира, к нейже мы зряще и верою сердечною молящеся, Тебе, Богородице, глаголем: «Ты еси нам щит непобедимый и стена необоримая, вопиющим Ти: Аллилуиа».

Икос 5


Видеша Силы Небесныя на руку Твоею Создавшаго Своима рукама человеки и Владыку разумевающе Его; мы же, грешнии, на земли зряще изображенную Тебе Пречистую Матерь Его, любезно Свои руце к нам простирающую, к Тебе умильно зовем:
Радуйся, на руку Твоею Огнь Божественный неопально держащая, Имже грехи наша попаляются.
Радуйся, на руку Твоею Света Неприкосновеннаго носившая, Имже души наша просвещаются.
Радуйся, врагов наших видимых и невидимых побеждающая.
Радуйся, любовь и милосердие к нам являющая.
Радуйся, руце Твои в поручение о нас к Богу приносящая.
Радуйся, вход в Царствие Небесное нам отверзающая.
Радуйся, Твоею помощию нас защищающая.
Радуйся, Твоим ходатайством грехи наша прощающая.
Радуйся, Твоим молением печали наша утоляющая.
Радуйся, яко Твоим предстательством всяких благ наслаждаемся.
Радуйся, яко Тобою вся во благих желания наша исполняются.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 6


Проповедницы Богоноснии Апостоли, по Вознесении Господни, при освящении храма Твоего невидимою рукою изображенный шаровными подобии на стене обретше образ Твой, Владычице, рожденному от Тебе Богу воспеша: Аллилуиа.

Икос 6


Возсияла еси премудростию от Истиннаго Солнца Правды, Богоизбранная Отроковице, и, лучи истиннаго Богоразумия испущающи, теми освещаеши всех верою исповедающих Тя истинную Матерь Божию быти, вопиющих сице:
Радуйся, всех на Небеси славою Твоею просвещающая.
Радуйся, начало человеческаго спасения устрояющая.
Радуйся, ковчеже жизни нашея, от потопа смертнаго нас сохраняющий.
Радуйся, в райских селениих жити нам дарующая.
Радуйся, Предстательница наша к Богу, мир спасающая.
Радуйся, в бедах сущих скоро заступающая.
Радуйся, всякия болезни человеческия, телесныя и душевныя, исцеляющая.
Радуйся, немым и косноязычным словеса отверзающая.
Радуйся, всякаго блага просящим у Тебе Подательнице.
Радуйся, учение благодати всем источающая.
Радуйся, тем всякий чин и возраст довольно услаждающая.
Радуйся, всех благия желания исполняющая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 7


Хотя долготерпеливый Всевидец Господь явити Своего человеколюбия и щедрот бездну, избра Тебе Себе в Матерь, милости неисчерпаемый Источниче, да аще кто праведным судом Божиим осуждения достоин, Твоим всемощным ходатайством сохранен будет и Сыну Твоему и Богу нашему велегласно зовет: Аллилуиа.

Икос 7


Дивна показал еси дела Твоя в Пречистей Матери Твоей, Господи, и дивну даровал еси нам Ея икону, паче лучей солнечных просвещающую людей, яко самую зрящих Богородицу, и верою сердечною от души любовию вопиющих таковая:
Радуйся, икону Твою на земли яко облак всем распростирающая.
Радуйся, тою паче надеяния милосердое к нам заступление являющая.
Радуйся, Твоею иконою источники чудес всюду источающая.
Радуйся, явлением Твоея иконы вся люди просвещающая.
Радуйся, тою новое знамение благодати в Церкви являющая.
Радуйся, яко, на икону Твою взирающе, Самой Тебе, истинней Богородице, покланяемся.
Радуйся, иконою Твоею, яко столпом огненным, мрак греха отгоняющая.
Радуйся, тою печали наша утоляющая.
Радуйся, Церковь освятившая тоя явлением.
Радуйся, яко мы грешнии сохраняемся Твоим заступлением.
Радуйся, вретище скорби нашея растерзающая.
Радуйся, вечною радостию нас одевающая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 8


Странну и преславну в Церкви явльшуюся, святую Твою икону Ангели воспеша, Апостоли прославиша, лик святителей поклонишася, мы же, грешнии, припадающе, ожидаем Твоея великия и богатыя милости, с веселием вопиюще: Аллилуиа.

Икос 8


Всеми вышними и нижними владычествуяй Господь, видев Тя, Матерь Свою, всегда предстоящу Ему и со умилением Ему приносящу моление о нас, грешных, обеща исполнити вся прошения Твоя. Мы же, грешнии, надеяся на Твоя матерния о нас молитвы, благодарственная Тебе приносим сице:
Радуйся, с Сыном Твоим и Богом вечно царствующая.
Радуйся, Емуже всегда о нас моления приносящая.
Радуйся, всех к Тебе прибегающих, Твоею милостию покрывающая.
Радуйся, всех Радосте, печали наша утоляющая.
Радуйся, примирение наше с Богом соделавшая.
Радуйся, Бога и человека соединившая.
Радуйся, спасение человеческое устроившая.
Радуйся, прародительнаго греха клятву разрушившая.
Радуйся, смертное наше естество безсмертием просветившая.
Радуйся, жестокость сердца нашего умилившая.
Радуйся, отчаянных к Богу возводящая.
Радуйся, сосуды смертныя, на нас уготованныя, сокрушившая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 9


Все естество ангельское похвальныя песни приносит Тебе, Божией Матери и Заступнице всех припадающих Тебе и просящих Твоея помощи, яко твердым и крепким Твоим предстательством праведных веселиши, грешных заступаеши и от бед избавляеши, и печали утоляеши, и молишися о всех верою зовущих: Аллилуиа.

Икос 9


Ветия многовещанныя, яко рыбы безгласныя, недоумеют хвалити славный, Владычице, иконы Твоея праздник, ниже от скверных устен наших приносимыя Ти похвалы достойны, обаче, неисчетныя благодеяния, иконою Твоею нам являемыя, видевше, душею и сердцем радующеся, Тебе глаголем:
Радуйся, от глада нас Хлебом Жизни питающая.
Радуйся, от губительства смертнаго безсмертием нас соблюдающая.
Радуйся, от труса греховнаго нас сохраняющая.
Радуйся, от потопа смертнаго рукою Твоею крепкою нас избавляющая.
Радуйся, от огня росою молитв Твоих нас восхищающая.
Радуйся, от бед сильным Твоим предстательством нас защищающая.
Радуйся, от меча силою Твоею нас охраняющая.
Радуйся, от нашествия иноплеменник нас спасающая.
Радуйся, от междоусобныя брани истинным миром нас ограждающая.
Радуйся, от смертоносныя раны прибегающих к Тебе исцеляющая.
Радуйся, от належащаго праведнаго прещения Божия Твоим молением нас свобождающая.
Радуйся, от всякия нас язвы Твоим честным ходатайством изъимающая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 10


Спасти хотя род человеческий от прелести вражия, Человеколюбец Господь Тебе, Матерь Свою, дарова земным на помощь, глаголя: «Сынове человечестии, се Мати Моя Покров и Прибежище вам да будет, печальным Утешение, скорбящим Радование, обидимым Заступница, да всех из глубины греховныя воздвигнет, вопиющих: Аллилуиа».

Икос 10


«Царю Небесный, - тако молит за ны всегда Небесная Царица, - приими всякаго человека, славящаго Тя и призывающаго имя Твое, идеже бывает память Святому имени Твоему, и прославляющих Мя имене Твоего ради, и не отрини их от лица Твоего, но благоволи в них и приими от них всякое моление, и всех от бед избави». Мы же, грешнии, надеющеся на Твоя матерния молитвы, зовем сице:
Радуйся, яко Ты Молитвенница наша к Богу теплая.
Радуйся, яко матерняя Твоя молитва много может, Владыку умилостивляющая.
Радуйся, отчаянных Надеждо, печали их утоляющая.
Радуйся, благодатию Твоею наше недостоинство осиявающая.
Радуйся, нашу скверну чистотою Твоею очищающая.
Радуйся, моления наша благоуханием Твоим исправляющая.
Радуйся, брение наше тленное в нетление обращающая.
Радуйся, неможение наше врачующая.
Радуйся, вся наша болезни душевныя и телесныя исцеляющая.
Радуйся, нашедший на нас облак страстей, скорбей и печалей скоро разгоняющая.
Радуйся, сильным Твоим прошением вся полезная дарующая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 11


Пение всеумиленное приими от нас, Небесная Царице, и молитву, приносимую Тебе, Дево Богородице, услыши: к Тебе бо в напастех, скорбех и печалех прибегаем и пред Тобою в бедах наших слезы проливаем, и молим: «Утоли наша печали, и приими сию жертву Твоих рабов, зовущих: Аллилуиа».

Икос 11


Светоприемная свеща истиннаго Света сущих на земли явльшися, души просвещаеши чтущих Твоея иконы явление и к разуму Божественному наставляеши поющих Ти сицевая:
Радуйся, свеще неугасимая Огня невещественнаго, нас просвещающая.
Радуйся, заре незаходимаго Света Божественнаго, нас озаряющая.
Радуйся, Солнце правды, нас облистающее.
Радуйся, Источник жизни райския нам источающая.
Радуйся, Мати Света Истиннаго, благочестивых души просвещающая.
Радуйся, Мати всех Бога, озлобленных всех души утешающая.
Радуйся, Тя на помощь призывающих и имя Твое славящих спасающая.
Радуйся, уповающим на Тя живота непостыдный конец дарующая.
Радуйся, всем родом, Тя Матерь Божию почитающим и Богородицу именующим, непрестанно помогающая.
Радуйся, осенением святыя Твоея иконы злых духов мечтания от нас прогоняющая.
Радуйся, во внезапных на нас находящих скорбех и печалех скоро нас утешающая.
Радуйся, всему миру радость дарующая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 12


Благодать Божественную испроси нам у Небеснаго Владыки Сына Твоего и Бога и простри нам руку помощи, и молитвами Твоими утоли наша печали, покрый нас кровом крилу Твоею, отжени от нас всякаго врага и супостата, умири нашу жизнь, да не погибнем люте, но приими нас в вечныя кровы, Покровительнице наша, да радующеся Тебе зовем: Аллилуиа.

Икос 12


Поюще Тя, державную Помощницу, хвалим Тя и, молящеся Тебе со умилением, веруем и исповедуем, яко испросиши благая временная и вечная воспевающим Ти:
Радуйся, молитвами Твоими весь мир спасающая.
Радуйся, всю вселенную ходатайством Твоим заступающая.
Радуйся, православным на варвары победы подавающая.
Радуйся, нашествия на христианы иноплеменных побеждающая.
Радуйся, в вере благочестивыя сохраняющая.
Радуйся, непочитающих иконы Твоя святыя яко прах от лица земли развевающая.
Радуйся, покланяющимся иконе Твоей и Тя на помощь призывающим, и в печалех бедствующим скоро помогающая.
Радуйся, нас, грешных, ко спасению и восприятию благ вечных наставляющая.
Радуйся, безконечнаго царствия у Сына Твоего и Бога нашего всем нам испрошающая.
Радуйся, верным безконечную жизнь дарующая.
Радуйся, всем во всякой потребе вся полезная и благая подавающая.
Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоли наша печали.

Кондак 13


О Всепетая Мати, Небесная Царице и Владычице, Дево Богородице, рождшая всех святых Святейшее Слово, нынешнее приемши приношение, утоли наша печали и избави нас от всяких напастей, бед, скорбей и вечнаго осуждения и грядущаго изми мучения, и сподоби нас, рабов Твоих, в вечных райских селениях водворитися, зовущих: Аллилуиа.

(Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1)

Икос 1


Ангел множество, и вся Небесная Воинства славят Тебе, Царицу всех Богородицу, Ты же исполнила еси радости души наша милостивым явлением нам образа Твоего святаго, Богоизбранная Дево Владычице. К нему же кланяющеся, Тебе умиленная моления возсылаем, милосердому Твоему к нам заступлению со страхом зовущи таковая:
Радуйся, Ты Отца Безначальнаго благословение.
Радуйся, Ты Сына Превечнаго жилище.
Радуйся, Ты Духа Святаго пребывание.
Радуйся, яко Тебе славят многоочити
 
Добросвет1175Дата: Понедельник, 21 Апреля 2014, 09:56 | Сообщение # 7
Сержант
Группа: А админ
Сообщений: 27
Награды: 0
Репутация: 0
Админ сайта и форума
Статус: Оффлайн
Акафист благодарственный «Слава Богу за всё»   

Кондак 1

Нетленный Царю веков, содержащий в деснице Своей все пути жизни человеческой силою спасительного промысла Твоего, благодарим Тя за все ведомые и сокровенные благодеяния Твоя, за земную жизнь и за небесные радости Царства Твоего будущего. Простирай нам и впредь Твои милости, поющим: Слава Тебе, Боже, во веки.

Икос 1

Слабым безпомощным ребенком родился я в мир, но Твой Ангел простер светлые крылья, охраняя мою колыбель. С тех пор любовь Твоя сияет на всех путях моих, чудно руководя меня к свету вечности. Славно щедрые дары Твоего Промысла явлены с первого дня и доныне. Благодарю и взываю со всеми, познавшими Тя:
Слава Тебе, призвавшему меня к жизни;
Слава Тебе, явившему мне красоту вселенной;
Слава Тебе, раскрывшему предо мною небо и землю как вечную книгу мудрости;
Слава Твоей вечности среди мира временного;
Слава Тебе за тайные и явные милости Твои;
Слава Тебе за каждый вздох грусти моей.
Слава Тебе за каждый шаг жизни, за каждое мгновение радости;
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 2

Господи, как хорошо гостить у Тебя: благоухающий ветер, горы, простертые в небо, воды, как безпредельные зеркала, отражающие золото лучей и легкость облаков. Вся природа таинственно шепчется, вся полна ласки, и птицы и звери носят печать Твоей любви. Благословенна мать-земля с ее скоротекущей красотой, пробуждающей тоску по вечной отчизне, где в нетленной красоте звучит: Аллилуиа!

Икос 2

Ты ввел меня в эту жизнь, как в чарующий рай. Мы увидели небо, как глубокую синюю чашу, в лазури которой звенят птицы, мы услышали умиротворяющий шум леса и сладкозвучную музыку вод, мы ели благоуханные и сладкие плоды и душистый мед. Хорошо у Тебя на земле, радостно у Тебя в гостях:Слава Тебе за праздник жизни;
Слава Тебе за благоухание ландышей и роз.
Слава Тебе за сладостное разнообразие ягод и плодов;
Слава Тебе за алмазное сияние утренней росы.
Слава Тебе за улыбку светлого пробуждения;
Слава Тебе за вечную жизнь, предвестницу небесной.
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 3

Силою Духа Святого обоняет каждый цветок, тихое веяние аромата, нежность окраски, красота Великого в малом. Хвала и честь животворящему Богу, простирающему луга, как цветущий ковер, венчающему поля золотом колосьев и лазурью васильков, а души — радостью созерцания. Веселитесь и пойте Ему: Аллилуиа!

Икос 3

Как Ты прекрасен в торжестве весны. Когда воскресает вся тварь и на тысячи ладов радостно взывает к Тебе: Ты источник жизни, Ты победитель смерти. При свете месяца и песне соловья стоят долины и леса в своих белоснежных подвенечных уборах. Вся земля — невеста Твоя, она ждет Нетленного Жениха. Если Ты траву так одеваешь, то как же нас преобразишь в будущий век Воскресения, как просветятся наши тела, как засияют наши души!Слава Тебе, изведшему из темноты земли разнообразные краски, вкус и аромат;

Слава Тебе за радушие и ласку всей природы.
Слава Тебе за то, что Ты окружил нас тысячама Твоих созданий;
Слава Тебе за глубину Твоего разума, отпечатленного во всем мире.
Слава Тебе, благоговейно целую следы Твоей незримой стопы;
Слава Тебе, зажегшему впереди яркий свет вечной жизни.
Слава Тебе за надежду безсмертной идеальной нетленной красоты;
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 4

Как Ты услаждаешь думающих о Тебе, как животворно святое Слово Твое, мягче елея и сладостнее сот беседа с Тобой. Окрыляет и живит молитва к Тебе; каким трепетом тогда наполняется сердце и как величава и разумна становится тогда природа и вся жизнь! Где нет Тебя — там пустота. Где Ты — там богатство души, там живым потоком изливается песнь: Аллилуиа!

Икос 4

Когда на землю сходит закат, когда воцаряется покой ночного сна и тишина угасающего дня, я вижу Твой чертог под образом сияющих палат и облачных сеней зари. Огонь и пурпур, золото и лазурь пророчески говорят о неизреченной красоте Твоих селений, торжественно зовут: пойдем к Отцу!Слава Тебе в тихий час вечера;

Слава Тебе, излившему миру великий покой.
Слава Тебе за прощальный луч заходящего солнца;
Слава Тебе за отдых благодатного сна.
Слава Тебе за Твою благость во мраке, когда далек весь мир;
Слава Тебе за умиленные молитвы растроганной души.
Слава Тебе за обещанное пробуждение к радости вечного невечернего дня;
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 5

Не страшны бури житейские тому, у кого в сердце сияет светильник Твоего огня. Кругом непогода и тьма, ужас и завывание ветра. А в душе у него тишина и свет. Там Христос! И сердце поет: Аллилуиа!

Икос 5

Я вижу небо Твое, сияющее звездами. О как Ты богат, сколько у Тебя света! Лучами далеких светил смотрит на меня вечность, я так мал и ничтожен, но со мною Господь, Его любящая десница всюду хранит меня

Слава Тебе за непрестанные заботы обо мне;
Слава Тебе за промыслительные встречи с людьми.
Слава Тебе за любовь родных, за преданность друзей;
Слава Тебе за кротость животных, служащих мне.
Слава Тебе за светлые минуты моей жизни;
Слава Тебе за ясные радости сердца.
Слава Тебе за счастье жить, двигаться и созерцать;
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 6

Как Ты велик и близок в мощном движении грозы, как видна Твоя могучая рука в изгибах ослепительных молний, дивно величие Твое. Глас Господень над полями и в шуме лесов, глас Господень в рождестве громов и дождей, глас Господень над водами многими. Хвала Тебе в грохоте огнедышаших гор. Ты сотрясаешь землю, как одежду, Ты вздымаешь до неба волны морские. Хвала смиряющему человеческую гордыню, исторгающему покаянный вопль: Аллилуиа!

Икос 6

Как молния, когда осветит чертоги пира, и после нее жалкими кажутся огни светильников — так Ты внезапно блистал в душе моей во время самых сильных радостей жизни. И после молниеносного света Твоего какими безцветными, темными, призрачными казались они. Душа гналась за Тобою.Слава Тебе, край и предел высочайшей человеческой мечты!

Слава Тебе за нашу неутолимую жажду Богообщения.
Слава Тебе, вдохнувшему в нас неудовлетворенность земным;
Слава Тебе, облекшему нас тончайшими лучами Твоими.
Слава Тебе, сокрушившему власть духов тьмы, обрекшему на уничтожение всякое зло;
Слава Тебе за откровения Твои, за счастье чувствовать Тебя и жить с Тобою.
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 7

В дивном сочетании звуков слышится зов Твой. Ты открываешь нам преддверия грядущего рая и мелодичность пения в гармоничных тонах, в высоте музыкальных красок, в блеске художественного творчества. Все истинно прекрасное могучим призывом уносит душу к Тебе, заставляет восторженно петь: Аллилуия!

Икос 7

Наитием Святого Духа Ты озаряешь мысль художников, поэтов, гениев науки. Силой Сверхсознания они пророчески постигают законы Твои, раскрывая нам бездну творческой премудрости Твоей. Их дела невольно говорят о Тебе: о, как Ты велик в Своих созданиях, о, как Ты велик в человеке.Слава Тебе, явившему непостижимую силу в законах вселенной;

Слава Тебе, вся природа полна законов Твоего бытия.
Слава Тебе за все открытое нам по благости Твоей;
Слава Тебе за то, что Ты сокрыл по мудрости Твоей.
Слава Тебе за гениальность человеческого ума;
Слава Тебе за животворящую силу труда.
Слава Тебе за огненные языки вдохновения;
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 8

Как близок Ты во дни болезни, Ты Сам посещаешь больных, Ты Сам склоняешься у страдальческого ложа, и сердце беседует с Тобой. Ты миром озаряешь душу во время тяжких скорбей и страданий, Ты посылаешь неожиданную помощь. Ты утешаешь, Ты любовь испытующая и спасающая, Тебе поем песнь: Аллилуиа!

Икос 8

Когда я в детстве первый раз сознательно призвал Тебя, Ты исполнил мою молитву, и душу осенил благоговейный покой. Тогда я понял, что Ты — благ и блаженны прибегающие к Тебе. Я стал призывать Тебя снова и снова, и ныне зову:

Слава Тебе, исполняющему во благих желания мои;
Слава Тебе, бодрствующему надо мной день и ночь.
Слава Тебе, врачующему скорби и утраты целительным течением времени;
Слава Тебе, с Тобою нет безнадежных потерь, Ты даруешь всем вечную жизнь.
Слава Тебе, Ты одарил безсмертием все доброе и высокое, Ты обещал желательную встречу с умершими;
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 9

Отчего вся природа таинственно улыбается во дни праздников? Отчего тогда в сердце разливается дивная легкость, ни с чем земным не сравнимая, и самый воздух алтаря и храма становится светоносным? Это веяние благодати Твоей, это отблеск Фаворского света; тогда и небо и земля хвалебно поют: Аллилуиа!

Икос 9

Когда Ты вдохновлял меня служить ближним, а душу озарил смирением, то один из безчисленных лучей Твоих падал на мое сердце, и оно становилось светоносным: железо в огне. Я видел Твой таинственный, неуловимый Лик.

Слава Тебе, преобразившему нашу жизнь делами добра;
Слава Тебе, запечатлевшему несказанную сладость в каждой заповеди Твоей.
Слава Тебе, явно пребывающему там, где благоухает милосердие;
Слава Тебе, посылающему нам неудачи и скорби, дабы мы были чутки к страданиям других.
Слава Тебе, положившему великую награду в самоценности добра;
Слава Тебе, приемлющему высокий порыв.
Слава Тебе, возвысившему любовь превыше всего земного и небесного;
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 10

Разбитое в прах нельзя восстановить, но Ты восстанавливаешь тех, у кого истлела совесть, Ты возвращаешь прежнюю красоту душам, безнадежно потерявшим ее. С Тобой нет непоправимого. Ты весь любовь. Ты — Творец и Восстановитель. Тебя хвалим песнью: Аллилуиа!

Икос 10

Боже мой, ведый отпадение гордого ангела Денницы, спаси меня силою благодати, не дай мне отпасть от Тебя, не дай усомниться в Тебе. Обостри слух мой, дабы во все минуты жизни я слышал Твой таинственный голос и взывал к Тебе, Вездесущему:Слава Тебе за промыслительное стечение обстоятельств;
Слава Тебе за благодатные предчувствия.
Слава Тебе за указание тайного голоса;
Слава Тебе за откровение во сне и наяву.
Слава Тебе, разрушающему наши безполезные замыслы;
Слава Тебе, страданиями отрезвляющему нас от угара страстей.
Слава Тебе, спасительно смиряющему гордыню сердца;
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 11

Через ледяную цепь веков я чувствую тепло Твоего Божественного дыхания, слышу струящуюся кровь. Ты уже близок, часть времени рассеялась. Я вижу Твой Крест — он ради меня. Мой дух в прахе пред Крестом: здесь торжество любви и спасения, здесь не умолкает во веки хвала: Аллилуиа!

Икос 11

Блажен, кто вкусит вечерю во Царствии Твоем, но Ты уже на земле приобщил меня этого блаженства. Сколько раз Ты простирал мне Божественной десницей Тело и Кровь Твою, и я, многогрешный, принимал эту Святыню и чувствовал Твою любовь, несказанную, сверхъестественную.

Слава Тебе за непостижимую живительную силу благодати;
Слава Тебе, воздвигшему Церковь Твою как тихое пристанище измученному миру.
Слава Тебе, возрождающему нас животворящими водами Крещения;
Слава Тебе, Ты возвращаешь кающимся чистоту непорочных лилий.
Слава Тебе, неиссякаемая бездна прощения;
Слава Тебе за чашу жизни, за хлеб вечной радости.
Слава Тебе, возведшему нас на небо;
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 12

Я видел много раз отражение славы Твоей на лицах умерших. Какой неземной красотой и радостью светились они, как воздушны, нематериальны были их черты, это было торжество достигнутого счастья, покоя; молчанием они взывали к Тебе. В час кончины моей просвети и мою душу, зовущую: Аллилуиа!

Икос 12

Что моя хвала пред Тобой! Я не слыхал пения херувимов, это удел высоких душ, но я знаю, как хвалит Тебя природа. Я созерцал зимой, как в лунном безмолвье вся земля тихо молилась Тебе, облаченная в белую ризу, сияя алмазами снега. Я видел, как радовалось о Тебе восходящее солнце и хоры птиц гремели славу. Я слышал, как таинственно о Тебе шумит лес, поют ветры, журчат воды, как проповедуют о Тебе хоры светил своим стройным движением в безконечном пространстве. Что моя хвала! Природа послушна, а я — нет; пока живу, я вижу любовь Твою, хочу благодарить, молиться и взывать:

Слава Тебе, показавшему нам Свет;
Слава Тебе, возлюбившему нас любовью глубокой, неизмеримой, Божественной.
Слава Тебе, осеняющему нас светом, сонмами Ангелов и святых;
Слава Тебе, Всесвятый Отче, заповедовавший нам Твое Царство.
Слава Тебе, Искупителю Сыне, открывший нам путь к спасению.
Слава Тебе, Душе Святый, Животворящее Солнце будущего века;
Слава Тебе за все, о Троице Божественная, Всеблагая.
Слава Тебе, Боже, во веки.

Кондак 13

О Всеблагая и Животворящая Троице, приими благодарение за вся милости Твоя и яви нас достойными Твоих благодеяний, дабы, умножив вверенные нам таланты, мы вошли в вечную радость Господа своего с победной хвалой: Аллилуиа!

О Всеблагая и Животворящая Троице, приими благодарение за вся милости Твоя и яви нас достойными Твоих благодеяний, дабы, умножив вверенные нам таланты, мы вошли в вечную радость Господа своего с победной хвалой: Аллилуиа!

О Всеблагая и Животворящая Троице, приими благодарение за вся милости Твоя и яви нас достойными Твоих благодеяний, дабы, умножив вверенные нам таланты, мы вошли в вечную радость Господа своего с победной хвалой: Аллилуиа!

Икос 1

Слабым безпомощным ребенком родился я в мир, но Твой Ангел простер светлые крылья, охраняя мою колыбель. С тех пор любовь Твоя сияет на всех путях моих, чудно руководя меня к свету вечности. Славно щедрые дары Твоего Промысла явлены с первого дня и доныне. Благодарю и взываю со всеми, познавшими Тя:

Слава Тебе, призвавшему меня к жизни;
Слава Тебе, явившему мне красоту вселенной;
Слава Тебе, раскрывшему предо мною небо и землю как вечную книгу мудрости;
Слава Твоей вечности среди мира временного;
Слава Тебе за тайные и явные милости Твои;
Слава Тебе за каждый вздох грусти моей.
Слава Тебе за каждый шаг жизни, за каждое мгновение радости;
Слава Тебе, Боже, во веки

Кондак 1

Нетленный Царю веков, содержащий в деснице Своей все пути жизни человеческой силою спасительного промысла Твоего, благодарим Тя за все ведомые и сокровенные благодеяния Твоя, за земную жизнь и за небесные радости Царства Твоего будущего. Простирай нам и впредь Твои милости, поющим: Слава Тебе, Боже, во веки.
 
Добросвет1Дата: Среда, 25 Июня 2014, 23:15 | Сообщение # 8
Администрация сайта
Группа: А админ
Сообщений: 105
Награды: 0
Репутация: 0
За активность на форуме Админ сайта и форума
Статус: Оффлайн
АКАФИСТ СВЯТЕЙ БЛАЖЕННЕЙ КСЕНИИ ПЕТЕРБУРЖСТЕЙ

Кондак 1   
 
  Избранная угоднице и Христа ради юродивая, святая блаженная мати Ксение, избравшая подвиг терпения и злострадания, хвалебное пение приносим ти, чтущии святую память твою. Ты же заступи насот враг видимых и невидимых, да зовем ти: Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Икос 1    
 
 Равноангельскаго жития взыскала еси, блаженная мати, по успении мужа твоего отвергла еси мира сего красоту и вся, яже в нем: похоть очес, похоть плоти и гордость житейскую, юродством разум Христов стяжала еси. Того ради услыши от нас похвалы, тебе возносимыя:
Радуйся, житием твоим Андрею, Христа ради юродивому равная;
Радуйся, имени своего отрекшаяся, себе же умершей именовавшая.
Радуйся, в юродстве имя мужа твоего Андрея принявшая;
Радуйся, именем мужеским назвавшися, немощи женской отрешившаяся.
Радуйся, все имение твое добрым людям и нищим раздавшая;
Радуйся, нищету добровольную Христа ради приявшая.
Радуйся, века сего суемудрия юродством твоим отвергатися нас научившая;
Радуйся, благая утешительнице всех, в молитве к тебе прибегающих.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 2      

Видя странное твое житие, яко ты презрела еси дом свой и всякое мирское богатство, родные по плоти безумной тя полагаху, людие же града Петрова, видя смирение твое, нестяжание и вольную нищету, воспели Богу: Аллилуиа.

Икос 2      

Разум, от Бога тебе данный, ты, Ксение блаженная, в мнимом безумии скрыла еси; в суете града великаго аки пустынница жила еси, молитвы Богу свои вознося непрестанно. Мы же, дивяшеся таковому житию твоему, взываем тебе хвалебно:
Радуйся, крест тяжкий юродства, от Бога тебе данный, на рама своя принявшая;
Радуйся, мнимым безумием сияние благодати скрывавшая.
Радуйся, дар прозорливости смирением крайним и подвигом молитвы стяжавшая;
Радуйся, дар сей на пользу и спасение страждущих являвшая.
Радуйся, страдания людския прозорливо в дали необозримей зревшая;
Радуйся, жене доброй о рождении сына прорекшая.
Радуйся, яко жене той у Бога чадо испросившая;      Радуйся, всех к Богу в молитве прибегати научившая.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 3      

Силою свыше, от Бога тебе дарованною, зной и люту стужу мужественно претерпевала еси распиная плоть свою со страстьми и похотьми. Тем же Духом Святым просвещаемая, взывала Непрестанно Богу: Аллилуиа.

Икос 3      

Имея, о блаженная, небо покровом себе, землю же ложем своим, отвергла еси плотоугодие Царства Божия ради. Мы же, зряще таковое твое житие, со умилением зовем ти:
Радуйся, жилище свое земное людям отдавшая;
Радуйся, небеснаго крова взыскавшая и получившая.
Радуйся, ничтоже земное имущая, а всех духовно богатящая;
Радуйся, житием своим терпению нас научающая.
Радуйся, любовь Божию людям показующая;
Радуйся, плодами благочестия украшенная.
Радуйся, терпение и незлобие миру явившая;
Радуйся, теплая предстательнице наша пред престолом Всевышняго.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 4      

Бурю житейскую, во граде Петрове мятущуюся, кротостию и незлобием преодолела еси, блаженная мати, безстрастие же к тленному миру стяжала еси. Темже и поеши Богу: Аллилуиа.

Икос 4      

Слыша о тебе, яко ты, злостражда Христа ради, скорбных утешаеши, немощных укрепляеши, заблудших на путь правый наставляеши, людие страждущий к помощи твоей прибегаху, воспевающе тебе:
Радуйся, путь Христов всем сердцем возлюбившая;
Радуйся, Крест Христов радостно понесшая.
Радуйся, всякое поношение от мира, плоти и диавола претерпевшая;
Радуйся, даров Божиих преисполненная. Радуйся, любовь к ближним явившая;
Радуйся, страждущим людям утешение подававшая.
Радуйся, слезу плачущих отиравшая;
Радуйся, благодатию Духа Святаго чудесно согреваемая.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 5      

Боготечною звездою явилася святость твоя, Ксение блаженная, осветившая небосклон града Петрова. Уже бо людем, гибнущим в безумии греха, ты явила путь спасения, всех к покаянию призывая, во еже вопити Богу: Аллилуиа

Икос 5      

Видя подвиги твоя в молитве, терпении хлада и зноя, благочестивыи люди пытахуся умалити страдания твоя, одежду тебе и пищу приносяще. Ты же вся сия нищим раздавала еси, желая в тайне подвиг свой сохранити. Мы же, дивяся вольней нищете твоей, взываем ти сице:
Радуйся, зной и стужу Христа ради добровольно терпевшая;
Радуйся, в молитве непрестанно пребывавшая.
Радуйся, град Петров всенощным бдением от бед ограждавшая;
Радуйся, гнев Божий многажды от него отвращавшая.
Радуйся, во вся дня года ночами в поле молившаяся;
Радуйся, сладость райскую в нищете духовной вкусившая.
Радуйся, яко в сладости сей вся земная оставившая;
Радуйся, яко вся в Боге пребывавшая. Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 6      

Проповедуют святость жития твоего, богоблаженная, вси избавленнии тобою от многоразличных болезней, бед и скорбей, богатии и убозии, старцы и юныя. Темже и мы, прославляюще тя, Богу вопием: Аллилуиа.

Икос 6      

Возсияла слава подвигов твоих, блаженная мати, егда ты нощию строителем церкви Смоленской камни тайно носила еси, облегчая труды делателей церковных. Сия ведуще, и мы грешнии зовем ти таковая:
Радуйся, тайно творити добродетели нас научающая;
Радуйся, к подвигам благочестия всех призывающая.
Радуйся, строителем храмов Божиих помогающая;
Радуйся, святость церковную возлюбившая.
Радуйся, труды наши на пути спасения облегчающая;
Радуйся, к тебе прибегающих скорая помощнице.
Радуйся, всем скорбящим благая утешительнице;
Радуйся, града Петрова небесная заступнице.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших

Кондак 7      

Хотя избавити от скорби плачущаго врача, жену хоронившаго, ты повелела некоей девице на Охту бежати и тамо мужа себе обрести и утешити. И совершишася тако, якоже ты рекла еси. Они же в радости воспеша Богу: Аллилуиа.

Икос 7      

Новое чудо в молитве своей показала еси ты, блаженная мати, егда рекла еси жене благочестивой: "Возьми пятак, потухнет". Сим прорекла ей о пожаре дома ея. И по молитве твоей пламень огня угасе. Мы же, ведяще сия, вопием ти похвальная:
Радуйся, скорби людские угашающая;
Радуйся, дерзновение пред Богом за страждущих явившая.
Радуйся, свеча неугасимая, в молитвах к Богу ярко горящая;
Радуйся, предстательнице наша в бедах и напастех.
Радуйся, страстьми одержимых от гибели спасающая;
Радуйся, благочестивых дев от брака невернаго отвращающая.
Радуйся, клеветою уязвленных от отчаяния избавляющая;
Радуйся, на суде неправедном скорая защитнице.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 8      

Странницею бездомною прошла еси путь жизни твоею в стольном граде отечества нашего, в велицем терпении скорби и поношения неся. Ныне же и горнем Иерусалиме пребывая, в радости поеши Богу: Аллилуиа.

Икос 8      

Всем своя была еси, Ксение блаженная: скорбящим утешение, немощным покров и защищение, печальным радование, нищим одеяние, болящим исцеление. Сего ради и вопием тебе:
Радуйся, в горних обителях пребывающая;
Радуйся, о нас грешных тамо молящаяся.
Радуйся, благий образ служения Богу явившая;
Радуйся, униженных и гонимых покровительнице,
Радуйся, православный люд молитвами твоими заступающая;
Радуйся, обидимых и молящихся тебе защищающая.
Радуйся, обидящих вразумляющая;
Радуйся, неверных и глумителей посрамляющая.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 9      

Всякия претерпела еси болезни, блаженная мати, нищету телесную, глад и жажду, еще же и поношение от людей беззаконных, иже мняху тя безумной быти. Ты же Господу моляся, выну взывала Ему: Аллилуиа.

Икос 9      

Вития многовещанныя не могут разумети, како ты безумием своим безумие мира сего обличила еси и немощию своею посрамила еси крепкия и мудрыя. Не ведают бо в тя Божией силы и Божией премудрости. Мы же, помощь твою получивший, поем ти таковая:
Радуйся, Божественнаго Духа носительнице;
Радуйся, со апостолом Павлом немощию своею хвалившаяся.
Радуйся, мнимым безумием своим мир обличившая;
Радуйся, красоту века сего спасения ради отвергшая.
Радуйся, небесная блага всем сердцем возлюбившая;
Радуйся, на путь спасения нас призывающая.
Радуйся, во грехе пьянства грозная обличительнице;
Радуйся, безмездным и милостивым врачом всем бывшая.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 10     

 Хотя спасти душу, ты плоть свою со страстьми и похотьми распяла еси и, невозвратно себя отвергши, крест свой на рама своя возложила еси и Христу всем сердцем последовала еси, поя Ему: Аллилуиа.

Икос 10      

Стена еси твердая и прибежище необоримое явилася молящимся тебе, мати Ксение. Тем же заступай и нас от враг видимых и невидимых молитвами твоими, да зовем ти:
Радуйся, на труд духовный нас воздвигающая;
Радуйся, от сетей вражиих нас избавляющая;
Радуйся, фимиам кадильный Богу приносимый;
Радуйся, мир Божий в сердца людей приносящая;
Радуйся, дух злобы в сердцах озлобленных угашающая;
Радуйся, детям благим благословение подающая;
Радуйся, тайною молитвою их от болезней исцеляющая;
Радуйся, миру озлобленному мудрость Божию явившая;
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 11      

Пение хвалебное приносят ти, Ксение блаженная, спасшиися твоими молитвами от бед и скорбей, и всяких напастей, и купно с тобою радостно поют Богу: Аллилуиа.

Икос 11      

Светозарным светом явилось житие твое, святая мати, во мраке жития сего освещающим люди. Ты бо падших из тины греха избавила еси, и к свету Христову направила еси путь их. Темже и зовем ти:
Радуйся, православных людей Божиим светом просвещающая;
Радуйся, Христова угоднице, в мире надмирно пожившая;
Радуйся, труды многими великую благодать стяжавшая;
Радуйся, во тьме греха благодатию Божиею сиявшая;
Радуйся, отчаявшимся на пути спасения руку помощи подающая;
Радуйся, немощных в вере укрепляющая;
Радуйся, духов злобы посрамляющая;
Радуйся, житием своим ангелов удивившая;
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 12      

Благодать обильно источаеши, Ксение блаженная, на чтущих память твою и прибегающих к покрову твоему. Темже и нам, тебе молящимся, источи от Бога струи исцеления, да зовем Ему: Аллилуиа.

Икос 12     

 Поюще многая чудеса твоя, блаженная мати, восхваляем тя и всеусердно молим: не остави нас грешных в скорбных обстояниих, но умоли Господа сил, да не отпадем от веры нашея Православныя, в Нем же тобою утверждаеми зовем ти:
Радуйся, сострадати страждущим нас научающая;
Радуйся, немощи наша всеусердно врачующая.      Радуйся, распинати плоть со страстьми и похотьми научающая;
Радуйся, о чтущих память твою ходатаице и покровительнице;
Радуйся, скорбный путь прошедшая;
Радуйся, спасение вечное сим улучившая.
Радуйся, ко гробу твоему притекающим отраду подающая;
Радуйся, о спасении Отечества нашего присно ходатайствующая.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.      О святая блаженная мати Ксение, в житии твоем крест тяжкий понесшая. Приими от нас, грешных, моление сие, к тебе приносимое. Огради нас молитвами твоими от наветов духов тьмы и от всех, мыслящих нам злая. Умоли Всещедраго Бога подати нам силу и крепость, да кийждо от нас возмет крест свой и вослед Христу грядет, поя ему с тобою: Аллилуиа.     

Сей кондак читается трижды

Икос 1    
 
 Равноангельскаго жития взыскала еси, блаженная мати, по успении мужа твоего отвергла еси мира сего красоту и вся, яже в нем: похоть очес, похоть плоти и гордость житейскую, юродством разум Христов стяжала еси. Того ради услыши от нас похвалы, тебе возносимыя:
Радуйся, житием твоим Андрею, Христа ради юродивому равная;
Радуйся, имени своего отрекшаяся, себе же умершей именовавшая.
Радуйся, в юродстве имя мужа твоего Андрея принявшая;
Радуйся, именем мужеским назвавшися, немощи женской отрешившаяся.
Радуйся, все имение твое добрым людям и нищим раздавшая;
Радуйся, нищету добровольную Христа ради приявшая.
Радуйся, века сего суемудрия юродством твоим отвергатися нас научившая;
Радуйся, благая утешительнице всех, в молитве к тебе прибегающих.
Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

Кондак 1   
 
  Избранная угоднице и Христа ради юродивая, святая блаженная мати Ксение, избравшая подвиг терпения и злострадания, хвалебное пение приносим ти, чтущии святую память твою. Ты же заступи насот враг видимых и невидимых, да зовем ти: Радуйся, Ксение блаженная, молитвеннице о душах наших.

МОЛИТВА      О святая всеблаженная мати Ксение! Под кровом Всевышняго жившая, ведомая и укрепляемая Богоматерию, голод и жажду, холод и зной, поношения и гонения претерпевшая, дар прозорливости и чудотворения от Бога получила еси и под сению Всемогущаго покоишися. Ныне святая Церковь, яко благоуханный цвет, прославляет тя. Предстояще на месте твоего погребения, пред образом твоим святым, яко живей ти, сущей с нами, молимся ти: приими прошения наша и принеси я ко Престолу Милосерднаго Отца Небеснаго, яко дерзновение к Нему имущая, испроси притекающим к тебе вечное спасение, на благая дела и начинания наша щедрое благословение, от всяких бед и скорбей избавление. Предстани святыми твоими молитвами пред Всемилостивым Спасителем нашим о нас, недостойных и грешных. Помози, святая блаженная мати Ксение, младенцы светом Святаго Крещения озарити и печатию дара Духа Святаго запечатлети, отроки и отроковицы в вере, честности, богобоязненности воспитати и успехи в учении им даровати; болящия и недугующия исцели, семейным любовь и согласие низпосли, монашествующих подвигом добрым подвизатися удостой и от поношений огради, пастыри в крепости Духа Святаго утверди, народ и страну нашу в мире и безмятежии сохрани, о лишенных в предсмертный час причащения Святых Христовых Тайн умоли. Ты наша надежда и упование, скорое услышание и избавление, тебе благодарение возсылаем и с тобою славим Отца, и Сына, и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
 
Форум » Духовные ценности » Молитвослов » Тексты акафистов
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Вход